Колекторів викликали?

 

В Україні немає законодавства, яке регулює колекторську діяльність. Тим часом, у країні існують сотні компаній, які за гроші візьмуться повернути будь-який борг. Часто – незважаючи на норми законів і моралі. Які порядки панують на цьому ринку, хто з фірм діє особливо жорстко і які схеми використовує – розбиралися журналісти Центру.

Останніми роками у нас в країні спостерігається бум споживчого кредитування. За твердженням фінансистів, українці все частіше беруть гроші в борг. Але далеко не всі повертають їх вчасно – хто через обставини, хто свідомо. Тоді за позичальників беруться колектори. Їх теж стає дедалі більше – і вони часто діють на межі фолу.

Офіційно колекторів взагалі не існує, адже такого юридичного поняття українське право не знає. Щоб вибивати борги в позичальників, колекторські контори реєструються як факторингові компанії. Про права та обов’язки тих, хто може повертати борги, українське законодавство скромно мовчить. Користуючись цими прогалинами, вони діють нахрапом, часто порушуючи норми і правила.

Особливості роботи миколаївських колекторів цьогоріч відчули на собі мешканці однієї з багатоповерхівок миколаївського мікрорайону Намив.

– Почалося з того, що писали в під’їзді на стінці прізвище її, квартиру два рази… ми думали, цим обійдеться. Потім втретє – прізвище, квартира і в ліфті все цією гидотою облито…. За консистенцією, за запахом, наче гівно з кров’ю, – розповідає мешканка будинку Ксенія Завадська.

Позичальниця, яку таким чином примушували повернути борг, у будинку вже не мешкала – там мешкали лише її батьки. Але колекторів це не зупинило. Вони знову і знову тероризували цілий будинок.

Терор нечистотами припинився тільки після того, як батьки боржниці продали квартиру і поїхали в невідомому напрямку.

Медики сусідньої дитячої поліклініки теж відчули на собі всі “принади” колекторської наполегливості. Спочатку їм дзвонили на службові телефони, вимагаючи, щоб одна з лікарів погасила свій борг. А потім теж вдалися до екскрементів.

– Ми прийшли вранці й побачили, що все облите, наче начебто кров’ю. І такий був специфічний запах, що поширювався на метрів десять…. Ми просто жахнулися, навіть не могли зайти, бо все було облито: і двері, і підлога, і асфальт, – згадує працівниця поліклініки Ольга Сопронюк.

Після численних скарг нарешті заворушилася поліція: у жовтні відбулися обшуки в одному з відділень фінустанови, що займається мікрокредитуванням під торговим знаком “Ваша готівочка”. Там знайшли пляшки з рідиною, дуже схожою на ту, якою кілька місяців тероризували мешканців багатоповерхівки та поліклініки. Затримали двох молодиків, яким висунули серйозні звинувачення.

– Наразі вказане розслідування триває та вирішується питання щодо повідомлення особі про підозру, – повідомив Ігор Кучерук, старший слідчий слідчого слідчого управління ГУНП в Миколаївській області.

Підступна іпотека

Але це – тільки квіточки. Колектори, які опікуються позичальниками, що заборгували великі суми, діють набагато жорсткіше.

Почалося все в середині двотисячних, коли велика кількість українців брала валютні позики на розвиток бізнесу або купівлю житла. Заставою ставала нерухомість. Унаслідок кризи 2008 року долар значно зріс у ціні, а нерухомість навпаки подешевшала. Для більшості позичальників борги стали непідйомними.

У банків почалася криза неплатежів. На допомогу прийшли колектори. Факторингові компанії з дисконтом скуповували токсичні кредити і бралися власними силами вибивати борги у позичальників.

Одна з найвідоміших контор, що діють на цьому ринку, – ТОВ “Кей-Колект”. Нещодавно в Одесі сталися події, в яких активну участь брала ця фірма.

-Не буду, – впирається одинадцятирічна Валерія, і починає плакати.

Після того, як дівчинка трохи заспокоїлась, вона розповіла, що коли зранку почула дзвінок у двері, спершу подумала, що це сусіди. Але потім стали сильно стукати у вікна та двері, через що дитина дуже злякалася і вибігла в піжамі й капцях до сусіднього магазину. Події, про які так тяжко згадувати одинадцятирічній Валерії, відбулися 31 жовтня минулого року. Колектори з “Кей-Колект” приїхали виселити жінку та її дитину з квартири, яка сім’ї вже не належала.

– Вона з того боку тримала ключ… вона їм кричала: “Мама вже їде”. Що вона одна вдома. На що вони сказали: “Твою маму вже чекають на вулиці”. І продовжували пиляти, – згадує той день Іванна Новохатська.

У 2007 році Іванна Новохатська позичила в “Укрсиббанку” 60 тисяч доларів на купівлю житла. Додала своїх 30 тисяч доларів і придбала двокімнатну квартиру в Одесі. До початку кризи встигла повернути 16 тисяч доларів, далі платити кредит стало не під силу. Тепер з усіма штрафами та пенею Іванна винна банку 90 тисяч доларів.

Рієлтори кажуть, що вона не продасть свою квартиру дорожче, ніж за 30 тисяч доларів. Колектори з “Кей-Колект” отримали права вимоги за кредитом ще 2011 року. А 29 жовтня минулого року приватний нотаріус перереєструвала житло вже безпосередньо на компанію. Тобто формально квартиру в Іванни відібрали – за борги. Причому, як каже адвокатка сім’ї, без її відома.

– У даному випадку порушила закон насамперед приватна нотаріусиня, яка виконувала функції державної реєстраторки, яка зареєструвала право власності, – каже адвокатка сім’ї Олена Дабіжа.

І пояснює ще одну важливу норму, порушену співробітниками “Кей-Колекту”:

– На сьогоднішній день продовжує діяти мораторій, що забороняє без згоди власника виселяти осіб, які взяли кредит в іноземній валюті, якщо таке житло є єдиним житлом і немає альтернативного житла.

В Іванни Новохатської, окрім цієї квартири, більше ніякого житла немає. Про те, що квартира вже їй не належить, жінка дізналася, по суті, в день примусового виселення.

– Я не знала, що квартира вже не належить мені, тому що ніяких повісток, сповіщень чи листів я не отримувала. Ні на пошті, ні листоноша мені не приносив – нічого, – стверджує вона.

Позбавлених житла людей виселяти з квартири можна лише за рішенням суду в присутності державних виконавців. Але колекторам із “Кей-Колект” такі формальності виявилися ні до чого. Поліція в процес не втручалася.

– Тато спустився, запитує: “Хлопці, що тут відбувається?” А вони такі бородаті, здорові мужики відповідають: “Ти що, мужик? Щось треба?” …. Потім кажуть: “Ми тут на законних підставах, не втручайся”. Тато пішов. Мама каже: “Виклич поліцію”. Викликали. Поліція приїхала. Постояли, покурили з ними і все – пішли додому, – описує ситуацію сусідка Ганна.

Адвокатка Олена Дабіжа наполягає, що поліція мала б зупинити колекторів і захистити права Іванни та її дитини.

– Ми зіштовхнулися з правовою безграмотністю співробітників патрульної поліції. Представники “Кей-Колект” пред’явили їм лише документ, що підтверджує право власності, і поліція не стала розбиратися: може такий документ бути підставою для примусового виселення чи ні, – з обуренням стверджує захисниця сім’ї.

Налагоджена схема

Фірма “Кей-Колект” з’явилась на ринку в жовтні 2011 року. Її засновник – ПАТ “БНП Паріба” – компанія, яка є бенефіціаром “Укрсиббанку”. З реєстру іпотеки видно, що вже через півтора місяця після реєстрації “Укрсиббанк” передав ТОВ “Кей-Колект” частину своїх проблемних іпотечних кредитів. На початку 2016-го власники продали фірму офшорній компанії з Кіпру – “Проматек Лімітед”. Саме з цього часу веде відлік агресивно-жорсткий стиль ТОВ “Кей-Колект”, часто – на межі закону і навіть з його порушенням.

У схемі, яку застосовує ця факторингова компанія, основними гравцями є приватні нотаріуси або реєстратори комунальних підприємств. Вони переписують заставну нерухомість боржників на “Кей-Колект”. Після цього міцні молодики спортивної статури проникають у приміщення і погрозами змушують мешканців покинути житло, після чого оперативно його продають.

Адвокат із Києва Роман Коротя неодноразово стикався з подібними діями представників “Кей-Колект”. Він назвав основні порушення, до яких вдаються колектори компанії.

– Часто проводять реєстрацію без звіту про оцінку майна, а якщо навіть вона є, то без безпосереднього огляду нерухомості; також нерідко не повідомляють боржників про розмір кредитного боргу і не попереджають про те, що буде проводитися перереєстрація права власності, – каже юрист.

За його словами, часто “Кей-Колект” проводить перереєстрацію майна без надання документів бухгалтерського обліку, що підтверджують розмір боргу.

– Я неодноразово стикався з тим, що співробітники “Кей-Колект” завищували розміри штрафів і пені, а також з тим, що в них були відсутні документи, що підтверджували надання взагалі кредитів, – каже адвокат Коротя, який більше п’ятдесяти разів у судах вскасовував незаконні дії цієї компанії.

У серпні 2017-го журналісти Центру стали безпосередніми свідками подібних дій “Кей-Колект” у Миколаєві.

-Сьогодні о пів на сьому ранку до мене в квартиру зайшли люди, які представились колекторами – четверо осіб, і попросили звільнити квартиру. Документи при цьому вони не пред’являли, прізвищ своїх не називали. Я викликала наряд поліції, але поліція нічого не вирішила, – розповідала тоді власниця квартири Євгенія Каплун.

Жінка знову і знову викликала на допомогу правоохоронців. Щоразу приїжджав новий наряд, але потім ситуація розвивалася за схожим сценарієм. Колектори показували поліцейським виписку з держреєстру нерухомості, де власником квартири в центрі Миколаєва було вказано компанію “Кей-Колект”, після чого правоохоронці йшли.

Під тиском колекторів, що увірвалися в приміщення, мешканці квартири змушені були виїхати, а вже через два тижні туди заїхав новий власник. І все це – незважаючи на мораторій, що забороняє примусове виселення боржників з непогашеними валютними кредитами.

Без ліцензії та не за законом

Центр взяв виписку з держреєстру нерухомості та з’ясував, що зараз компанії “Кей-Колект” належить 2556 об’єктів у всій країні – квартир, будинків і земельних ділянок. В одних випадках вона виступає іпотекодержателем кредиту, а в інших – уже є повноцінним власником нерухомості.

Аналіз операцій показав, що часто переоформляти майно “Кей-Колект” допомагають одні й ті самі люди. Так, приватний нотаріус Київського нотаріального округу Алла Кобелєва протягом кількох років оформила фірмі право власності на 170 об’єктів. Жінка є фігуранткою кримінальних проваджень та судових розслідувань. Ще 2017 року їй анулювали доступ до Єдиного держреєстру нерухомості, а в лютому минулого року – позбавили свідоцтва на право займатися нотаріальною діяльністю.

Центр намагався розшукати Аллу Кобелєву, щоб узяти коментар щодо її нотаріальної діяльності, але знайти її не вдалося.

– Чорний нотаріус – це нотаріус, який має доступ до реєстру нерухомого майна, але, всупереч законодавству, іде на кримінальний злочин та здійснює реєстрацію без підстав на це, – пояснює юрист Дмитро Сіхарулідзе, якому на практиці довелося зіштовхнутися з подібними нотаріусами.

Крім нотаріусів, переоформляти нерухомість на “Кей-Колект” активно допомагали реєстратори різних комунальних підприємств, які часто прописані в селах. Деяким із них уже анулювали доступ до держреєстру нерухомості і вони припинили свою діяльність.

На інтернет-сторінці компанії “Кей-Колект” можна прочитати, що компанія надає послуги з факторингу, підтверджуючи це свідоцтвом про надання ліцензії.

Але насправді ліцензії у ТОВ “Кей-Колект” немає. Річ у тім, що держрегулятор ринку цінних паперів – Нацкомфінпослуг – позбавив фірму ліцензії ще в грудні 2017-го. Надання послуг без ліцензії – серйозне порушення. Чому фірма на це йде? Чому виселяє боржників із квартир, незважаючи на дію мораторію? З такими питаннями ми прийшли в офіс “Кей-Колект” у Києві.

Виявилося, що фірма, яка має дві з половиною тисячі об’єктів нерухомості по всій Україні, винаймає невелике приміщення в центрі Києва.

В офісі нікого з керівництва компанії не було. Центр залишив телефони і попросив із нами зв’язатися.

Але того дня ніхто так і не передзвонив. Директор компанії Олена Вишневська набрала телефон Центру тільки після ще одного дзвінка в “Кей-Колект”. Сталося це через кілька тижнів. На жаль, розмова з керівництвом фірми не вийшла.

– Чому представники вашої компанії діють так жорстко? Чому, незважаючи на мораторій, виселяють боржників з єдиного житла? Чому ваша компанія, не маючи ліцензії, надає факторингові послуги? – озвучив Центр питання, на які хотів почути відповіді.

Але почувши їх, Олена Вишневська сказала, що не збирається спілкуватися на ці теми телефоном. Мовляв, якщо журналіст хоче отримати відповіді на запитання, то має надіслати на фірму письмовий запит. А питання про ліцензію вона взагалі назвала некоректним і заявила, що не буде на нього відповідати.

Центр надіслав запит до компанії, але відповідь ясності не додала. У компанії стверджували, що діють за законом.

За даними поліції, за останні три роки зі скаргами на дії колекторів до поліції звернулися 463 жителі Миколаївської області. Кримінальне провадження зареєстрували в 92 випадках, проте жодна справа так і не потрапила до суду.

Ситуація на ринку склалася критична. Виправити її покликаний новий закон про захист боржників від колекторів, який ВРУ ухвалила в першому читанні в грудні минулого року. Але поки він не працює, у сфері стягнення боргів панує хаос – незважаючи на існування мораторію на виселення, законодавство практично не захищає боржників фінустанов від колекторів, а поліція хоч і реагує, але мляво і неохоче, тому справи проти порушників до суду ніколи не доходять.

 

національна поліція


Ярослав Чепурний

Журналіст-розслідувач

Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Підпишіться на останні новини

Використання матеріалів сайту дозволено лише за умови посилання (для електронних видань - гіперпосилання) на сайт NIKCENTER.


Copyright © 2012-2025. NIKCENTER