В останні десятиліття Китай постійно на слуху. Стрімке економічне зростання колись відсталої країни, виробництво товарів мас-ринку, китайські смартфони й автомобілі - речі, про які знає чи не кожен українець.
Останнім часом Китай згадується переважно в контексті пандемії коронавірусу, яка охопила світ і досі не відпускає Україну. Та коли ця міжнародна біда відступить, залишаться речі набагато важливіші - геополітичні. Не слід забувати, що разом із економічним підйомом Китаю також зростає його політичний вплив. Пекін уже не приховує своїх глобальних амбіцій, і вони часто вступають у конфлікт із інтересами інших світових гравців, зокрема США. Серед регіонів, де це суперництво подекуди переходить у гостру фазу - Чорноморський, до якого належить Україна.
Центр журналістських розслідувань спільно з LINX Association of Investigative Journalists виступив учасником міжнародного проєкту про економічну і політичну активність Китаю у чотирьох причорноморських державах - Румунії, Болгарії, Молдови та України.
Нашим читачам буде цікава передусім українсько-китайська співпраця, яка набирає обертів останніми десятиліттями. Серія статей у рамках міжнародного проєкту розповість Вам про найважливіші китайські інвестиції в українську економіку та їхні наслідки для двосторонніх відносин - як економічних, так і політичних. Тим більше, що Південь України - це регіон, де наші закордонні партнери надзвичайно активні.
Геополітичне суперництво США та Китаю з різною силою розгортається в різних куточках світу. В Україні в його епіцентрі опинилося провідне місцеве авіапідприємство “Мотор Січ”. Питання виявилося настільки серйозним, що вирішується на найвищому рівні — за участю президента України, повірених і радників Президента США. Як розповідають українські дипломати, останнім часом жодні переговори з американцями не проходять без згадки про це підприємство.
Україна переживає справжній бум “відновлювальної” енергетики. В країні стрімко зростає кількість “зелених” об'єктів, передусім сонячних та вітряних електростанцій. Причина — не лише світовий екологічний тренд, а й місцева специфіка — найвищий в Європі тариф на “зелену” енергію. Він дозволяє повернути вкладене і почати отримувати чистий прибуток вже за 3-4 роки.
Сільськогосподарська продукція — одна з головних статей експорту України в Китай. Останніми роками ця галузь привертає посилену увагу потенційних інвесторів, в тому числі китайських. У минулому Пекін уже робив кілька спроб закріпитися на українському агроринку. Обсяги інвестицій обчислювалися мільярдами доларів — отже, гра йшла по-крупному і на перспективу.
За часів президентства Віктора Януковича українські корупціонери діяли відкрито, цинічно й безкарно, а суми оборудок зашкалювали. Жертвою однієї з найгучніших тогочасних афер під назвою “Повітряний експрес” став не тільки обікрадений український бюджет, а й обдурені китайські партнери.
Серед оригінальних стратегій, які китайські компанії використовують для просування своїх інтересів в Україні, слід відзначити ще одну. Це — партнерство з важковаговиками, здатними гарантувати вигідні політичні й економічні рішення, особливо в таких ключових галузях, як сільське господарство та енергетика.
Китайська компанія Xinjiang Communications Construction Group Co. мала здійснити прорив у будівництві доріг в України, реалізувавши два проекти на $ 95 млн. Утім, за півтора роки китайці виконали лише 1% від запланованого обсягу робіт і втратили обидва контракти.
Війна тривалістю шість років, втрата частини території, пандемія. З такою великою кількістю проблем, та ще й одночасно, важко впоратися навіть сильній державі. Додайте сюди слабку економіку і постійні внутрішньополітичні чвари, і ви отримаєте Україну.
30 листопада 2016 року принесло на український фінансовий ринок справжню сенсацію. На аукціоні Фонду Державного Майна несподівано вдалося продати державний пакет акцій (99,9945%) Українського банку реконструкції та розвитку (УБРР). Попередній аукціон у квітні 2016 року провалився через відсутність покупців, після чого Національний банк України заявив, що в разі нової невдачі банк буде остаточно ліквідовано.
Один з найбільших інфраструктурних проектів в Україні реалізує китайська компанія Sinohydro Corporation Limited. За 42 мільйони євро компанія реконструює дорогу Київ-Львів-Чоп, яка з'єднує Україну з країнами ЄС.
Одними з найпривабливіших галузей в українській економіці для Китаю є сільське господарство та логістика. Державна китайська група COFCO (China National Cereals, Oils and Foodstuffs Corporation) спеціалізується на обох цих напрямках.
Державна китайська корпорація CNBM (China National Building Materials) є одним з найпотужніших гравців на ринку так званої зеленої енергетики в Україні. Цей бізнес є дуже прибутковим, оскільки українська держава купує у виробників зелену енергію за одним з найвищих тарифів у Європі.
Китайська компанія China Harbour Engineering Company Ltd. реалізувала три проекти з днопоглиблення акваторій українських портів, отримавши з державного бюджету 2,054 млрд гривень ($74 млн.). Згодом цими проектами зацікавились українські антикорупційні органи.