ТРАНСКОРДОННІ РОЗСЛІДУВАННЯ 

 Китайський 
 пояс 
 навколо 
 Чорного 
 моря 

В останні десятиліття Китай постійно на слуху. Стрімке економічне зростання колись відсталої країни, виробництво товарів мас-ринку, китайські смартфони й автомобілі - речі, про які знає чи не кожен українець.

Останнім часом Китай згадується переважно в контексті пандемії коронавірусу, яка охопила світ і досі не відпускає Україну. Та коли ця міжнародна біда відступить, залишаться речі набагато важливіші - геополітичні. Не слід забувати, що разом із економічним підйомом Китаю також зростає його політичний вплив. Пекін уже не приховує своїх глобальних амбіцій, і вони часто вступають у конфлікт із інтересами інших світових гравців, зокрема США. Серед регіонів, де це суперництво подекуди переходить у гостру фазу - Чорноморський, до якого належить Україна.

Центр журналістських розслідувань спільно з LINX Association of Investigative Journalists виступив учасником міжнародного проєкту про економічну і політичну активність Китаю у чотирьох причорноморських державах - Румунії, Болгарії, Молдови та України.

Нашим читачам буде цікава передусім українсько-китайська співпраця, яка набирає обертів останніми десятиліттями. Серія статей у рамках міжнародного проєкту розповість Вам про найважливіші китайські інвестиції в українську економіку та їхні наслідки для двосторонніх відносин - як економічних, так і політичних. Тим більше, що Південь України - це регіон, де наші закордонні партнери надзвичайно активні. 

Публікації

thumbnail

Заведи мій Мотор (Січ)

Геополітичне суперництво США та Китаю з різною силою розгортається в різних куточках світу. В Україні в його епіцентрі опинилося провідне місцеве авіапідприємство “Мотор Січ”. Питання виявилося настільки серйозним, що вирішується на найвищому рівні — за участю президента України, повірених і радників Президента США. Як розповідають українські дипломати, останнім часом жодні переговори з американцями не проходять без згадки про це підприємство.

thumbnail

Звіяні вітром

Україна переживає справжній бум “відновлювальної” енергетики. В країні стрімко зростає кількість “зелених” об'єктів, передусім сонячних та вітряних електростанцій. Причина — не лише світовий екологічний тренд, а й місцева специфіка — найвищий в Європі тариф на “зелену” енергію. Він дозволяє повернути вкладене і почати отримувати чистий прибуток вже за 3-4 роки.

thumbnail

Корпорація корупції

Сільськогосподарська продукція — одна з головних статей експорту України в Китай. Останніми роками ця галузь привертає посилену увагу потенційних інвесторів, в тому числі китайських. У минулому Пекін уже робив кілька спроб закріпитися на українському агроринку. Обсяги інвестицій обчислювалися мільярдами доларів — отже, гра йшла по-крупному і на перспективу.

thumbnail

Афера Експрес

За часів президентства Віктора Януковича українські корупціонери діяли відкрито, цинічно й безкарно, а суми оборудок зашкалювали. Жертвою однієї з найгучніших тогочасних афер під назвою “Повітряний експрес” став не тільки обікрадений український бюджет, а й обдурені китайські партнери.

thumbnail

Донецький транзит

Серед оригінальних стратегій, які китайські компанії використовують для просування своїх інтересів в Україні, слід відзначити ще одну. Це — партнерство з важковаговиками, здатними гарантувати вигідні політичні й економічні рішення, особливо в таких ключових галузях, як сільське господарство та енергетика.

thumbnail

На шляху розчарувань

Китайська компанія Xinjiang Communications Construction Group Co. мала здійснити прорив у будівництві доріг в України, реалізувавши два проекти на $ 95 млн. Утім, за півтора роки китайці виконали лише 1% від запланованого обсягу робіт і втратили обидва контракти.

thumbnail

Один пояс, два шляхи

Війна тривалістю шість років, втрата частини території, пандемія. З такою великою кількістю проблем, та ще й одночасно, важко впоратися навіть сильній державі. Додайте сюди слабку економіку і постійні внутрішньополітичні чвари, і ви отримаєте Україну.

thumbnail

Пробна куля

30 листопада 2016 року принесло на український фінансовий ринок справжню сенсацію. На аукціоні Фонду Державного Майна несподівано вдалося продати державний пакет акцій (99,9945%) Українського банку реконструкції та розвитку (УБРР). Попередній аукціон у квітні 2016 року провалився через відсутність покупців, після чого Національний банк України заявив, що в разі нової невдачі банк буде остаточно ліквідовано.

thumbnail

Шлях до ЄС

Один з найбільших інфраструктурних проектів в Україні реалізує китайська компанія Sinohydro Corporation Limited. За 42 мільйони євро компанія реконструює дорогу Київ-Львів-Чоп, яка з'єднує Україну з країнами ЄС.

thumbnail

Українське зерно до Китаю

Одними з найпривабливіших галузей в українській економіці для Китаю є сільське господарство та логістика. Державна китайська група COFCO (China National Cereals, Oils and Foodstuffs Corporation) спеціалізується на обох цих напрямках.

thumbnail

Боротьба за місце під сонцем

Державна китайська корпорація CNBM (China National Building Materials) є одним з найпотужніших гравців на ринку так званої зеленої енергетики в Україні. Цей бізнес є дуже прибутковим, оскільки українська держава купує у виробників зелену енергію за одним з найвищих тарифів у Європі.

thumbnail

Інвестор іноземний — корупція місцева

Китайська компанія China Harbour Engineering Company Ltd. реалізувала три проекти з днопоглиблення акваторій українських портів, отримавши з державного бюджету 2,054 млрд гривень ($74 млн.). Згодом цими проектами зацікавились українські антикорупційні органи.