19.11.2022
10:10

Херсон перетворюється з окупованого міста на прифронтове. ФОТОРЕПОРТАЖ

Ірина Паршина, фото автора

Зараз в Херсоні місця найбільшого скупчення людей - пункти роздачі гуманітарної допомоги, місця, де можна зарядити пристрої, а також - місця розташування терміналів Старлінку, хоча останні поступово заміщуються мобільним зв'язком і мобільним інтернетом, які поступово відновлюються у визволеному від російських окупантів місті.

 

Найбільш серйозними проблемами для херсонців лишаються відсутність електроенергії, водопостачання і опалення. Втім, Херсонська ОДА повідомила, що місцеві та миколаївські енергетики спільно знайшли альтернативний варіант відновлення енергопостачання для Херсона, який допоможе забезпечити місто важливим благом цивілізації до відновлення підірваних російськими окупантами трансформаторів.

Ремонтні роботи проводяться майже одночасно з розмінуванням: залишаючи Херсонщину, окупанти замінували усі важливі для системи життєзабезпечення об'єкти.

На великий гуманітарний хаб тимчасово перетворився Херсонський залізничний вокзал. Там роздають гуманітарну допомогу. Також в приміщенні вокзалу працює генератор і є можливість зарядити пристрої, а також працює медичний кабінет від міжнародної організації "Лікарі без кордонів".

Поки що в медкабінеті приймають лише терапевти і можна безкоштовно отримати деякі ліки. Але, за словами, представників "Лікарів без кордонів", очікується прибуття в Херсон спеціального потягу з медобладнанням для проведення комплексного обстеження. Щоправда, терміни прибуття цього потягу поки що не визначені, усе залежить від ситуації на фронті і рішення військових щодо доступу в Херсон.

В будівлі вокзалу не лише присутність гуманітарних місій нагадує про війну. Вікна там частково закладені мішками з піском на випадок ворожих обстрілів. 

Пункти видачі гуманітарної допомоги розташовані і в центрі міста, на площі Свободи, біля будівлі Херсонської ОДА. Там видавали не лише стандартні продуктові набори, а можна було безкоштовно отримати хліб і навіть морозиво. За усім цим вишукувалися величезні черги.

Гуманітарна допомога поки що роздається за принципом "живої черги", де неможливо дотриматися справедливого розподілу продуктових наборів, які привозять в Херсон благодійні організації. "Жива черга" - дуже сприятливі умови для так званих "професійних отримувачів гуманітарки", які розподіляють членів родини по різним точкам роздачі і до того ж мають людські якості, які дозволяють їм отримувати більше, ніж інші люди, які, можливо, перебувають у скрутнішому становищі.

Але поступово в Херсоні розподіл гуманітарної допомоги набуває адресного характеру, що дозволить надавати допомогу більш справедливо. В рамках гуманітарних програм розподілятимуться не лише продукти харчування, а й предмети першої необхідності, зокрема, засоби гігієни, а також теплий одяг для дітей до 14 років. Останній видаватимуть сім'ям за попередніми заявками.

В Херсоні тривають роботи по размінуванню будівель. Перш за все розміновують об'єкти, які мають відношення до критичної інфраструктури: підприємств енергетики, водопостачання, інших важливих для міста сфер.

Місцянам доводиться пристосовуватися до інших звуків війни, ніж вони чули, перебуваючи в окупації. Це - звуки вибухів під час розмінувань, а також - постріли артилерії та протиповітряної оборони. Генштаб ЗСУ повідомляв і про ворожі обстріли міста. Але поки що обходиться без постраждалих та значних руйнувань.

З 16 листопада в Херсоні змінився час початку і закінчення комендантської години. Якщо одразу після визволення міста її запровадили з 17 до 8 години, то зараз - з 19 години до 06.30.

Поки що херсонці ще не у достатній мірі усвідомили, що живуть у прифронтовому місті, яке стало потенційною ціллю для ворожих ударів. Так, 17 листопада, коли по всій країні оголошувалася повітряна тривога, на херсонських вулицях було дуже людно, на дорогах їхало чимало автівок, а в місцях роздачі гуманітарної допомоги перебувало чимало людей.

Немає в місті поки що і локальної системи сповіщення про повітряну тривогу та її скасування. Цю інформацію херсонці зараз можуть отримати лише завдяки радіо і спеціальному застосунку в мобільних пристроях. Але цей спосіб сповіщення є не дуже ефективним, бо в місті немає електроенергії, а зв'язок і мобільний інтернет відновлені ще не по всьому місту.

У центрі уваги