18.10.2022
14:48

Вознесенська міськрада придбала 5 дронів для військових майже за 3 млн грн

Андрій Попов, Центр журналістських розслідувань

Виконком Вознесенської міської ради придбав 5 квадрокоптерів моделей AUTEL та DJI Matrice майже за 3 млн грн, а також інше військове спорядження. Це - найбільша закупівля дронів органами місцевої влади у Миколаївській області. 

Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань з посиланням на дані сервісу PrоZorro.

Закупівля коптерів пройшла без конкурсу, за процедурою «Українська визвольна війна». Придбали товари у ФОП Олександр Панченко, зареєстрованого у місті Бахмут Донецької області. Протягом 10 днів підприємець має поставити:

  • 2 дрони DJI matrice 30 – по 804 тис. грн за штуку,
  • 2 квадрокоптери AUTEL EVO SS Pro 6K Rugged Bundle – по 130 тис. грн за штуку,
  • а також мультикоптер DJI Matrice 300 RTK за 1 млн 075 тис. грн.

Також виконком Вознесенської міськради придбав прилади нічного бачення, кріплення на шоломи для них, снайперські маскувальні костюми та акумулятори до дронів. В PrоZorro ці закупівлі відображені окремими звітами, але проведені одним, загальним договором, на суму 4,43 млн грн.

Зазначимо, що  безпілотні літальні апарати  моделей DJI matrice одними з найбільш поширених у проєкті «Армії дронів», що реалізує Міністерство цифрової трансформації. Ці китайські дрони є популярними у військових «на нулі», оскільки мають тепловізор, непогану відеокамеру і можуть нести до 2,7 кг боєприпасу. Тож вони використовуються як з розвідувальною метою, так і аби завдавати високоточні удари по ворожій техніці та укріпленням. Значно дешевші квадрокоптери AUTEL EVO також користуються попитом, хоча й мають меншу дальність та час польоту. Зокрема, вони масово закуповуються волонтерським фондом «Повернись живим». 

За даними ProZorro, Вознесенська мерія здійснила найбільшу закупівлю безпілотних літальних апаратів під час війни серед всіх розпорядників бюджетних коштів у Миколаївській області. Серед місцевих громад такі внески в обороноздатність країни залишаються рідкісним явищем. Тут можна ще пригадати Веселинівську селищну раду, яка у серпні 2022 року придбала для тероборони у фізособи-підприємця три недорогих квадрокоптери на загальну суму 201 тис. грн.

Найбільший внесок у формування армії дронів серед інших міст України зробив виконком міської ради Кривого Рогу: тут у липні та вересні на загальну суму майже 29 млн грн закупили 110 дронів у ТОВ «Квадро.ЮА» та ТОВ «ЕІР ЮНІТ».

Нагадаємо, добровольці на Миколаївщині за власний кошт купують амуніцію та паливо, поки місцева влада зволікає з виділеними коштами. Детальніше про те, скільки коштів виділяють на ДФТГ, у публікації «Гроші на оборону: як у Миколаївській області громади фінансують добровольчі об’єднання».

Раніше Вознесенське КП під час війни закупило автотехніки на 27 млн грн, третина – на базі продукції білоруського МАЗу.

У центрі уваги