07.10.2022
09:57

Випередять МГЗ: миколаївські «Ніка-Тера» та «Техноторг» можуть потрапити під санкції за зв’язки з Росією та Білоруссю

Андрій Попов, Центр журналістських розслідувань

 

Порт «Ніка-Тера» олігарха Дмитра Фірташа та найбільший імпортер агротехніки «Техноторг» поповнили перелік миколаївських компаній, пов’язаних з Росією та Білоруссю, які можуть опинитися під санкціями.

Раніше, за даними системи YouControl, Центр журналістських розслідувань встановив, що в Миколаївській області близько 300 компаній мають зв’язок з Росією та Білоруссю. Сумарний обсяг активів таких компаній в регіоні станом на 2020 рік сягав 30 млрд грн.

Досі найбільше санкції загрожували Миколаївському глиноземному заводу, який входить в групу РУСАЛ російського олігарха Олега Дерипаски. Станом на кінець вересня, на активи МГЗ було накладено арешти Перечинським районним судом Закарпатської області та Шевченківським районним судом Києва за двома різними кримінальними провадженнями. 

Однак днями Державне бюро розслідувань подало в Кабмін для погодження перелік з 200 компаній, щодо яких пропонується введення санкцій РНБО. Згідно з ним, МГЗ на шляху до санкцій можуть випередити дві інші великі миколаївські компанії.

В цьому переліку, окрім компаній з російськими бенефіціарами, з’явилися кілька ключових активів українського олігарха Дмитра Фірташа, зокрема його миколаївський порт - ТОВ «Морський спеціалізований порт «Ніка-Тера».

Нагадаємо, розслідування «Кривава» торгівля: як влаштовані постачання сирійських фосфатів до Європи», проведене Центром журналістських розслідувань у партнерстві з OCCRP та іншими розслідувальними центрами у семи країнах, показало, що порт «Ніка-Тера» відіграв ключову роль у постачанні добрив із Сирії до України. Зокрема, це імовірно, приносило доходи російському олігарху Геннадію Тимченку, наближеному до президента Росії Володимира Путіна. 

Окрім того, наприкінці вересня на сайті МВС України з’явилося повідомлення про викриття власника української групи компаній у незаконній підприємницькій діяльності з країною-окупантом. Зазначається, що 61-річний фігурант, який є одним із кінцевих бенефіціарів неназваної групи компаній, здійснював купівлю-продаж сільськогосподарської техніки з РФ та Білорусі через європейські фірми-прокладки.

На майно зловмисника накладено арешт, зокрема на банківські рахунки, де сумарно знаходилося близько 3-х мільйонів доларів, корпоративні права, 18 земельних ділянок, 26 нежитлових приміщень, приватні будинки та квартири, елітні автівки, а також близько тисячі одиниць сільськогосподарської техніки і транспортних засобів.

Видання Traktorist.ua з посиланням на декілька джерел на ринку стверджує, що арештовано активи групи компаній «Техноторг», найбільшого імпортера білоруської агротехніки на ринок України. Також у матеріалі зазначається, що на відео, оприлюдненому МВС, серед брендів сільгосптехніки, які також продає «Техноторг», можна побачити китайський комбайн Lovol, який ця група компаній ексклюзивно завезла в Україну ще у 2020 році.

Відомо, що редакція звернулась із запитом на коментар безпосередньо до групи компаній «Техноторг», та отримала відповідь, що там «готують офіційну відповідь для своїх клієнтів і партнерів». Наразі відповідного повідомлення на сайті компанії немає.  

Раніше Центр журналістських розслідувань повідомляв, що найбільшим білоруським активом в Миколаївській області є ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ МТЗ-БЕЛАРУС-Україна». Засновниками компанії є білоруські державні «Мінський тракторний завод» та «Гомсельмаш», а також миколаївська компанія ТОВ "ТЕХНОТОРГ-ДОН". Остання входить до групи компаній «Техноторг», бенефіціарами якої є місцеві бізнесмени Ігор Калюжний та Євген Березовський.

Поліція повідомила про відкриття кримінального провадження за ч. 3 ст. 110-2 (Фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України) Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає до восьми років позбавлення волі. 

Офіційного підтвердження інформації про повідомлення підозри одному із власників групи компаній «Техноторг» досі не було.

У центрі уваги