02.10.2022
11:56

«Будинки будуть ще більше пошкоджені»: у Вознесенську після ракетних ударів не встигають відновлювати оселі

Оксана Орсач

Після ракетних ударів у Вознесенську досі залишаються пошкодженими понад 700 приватних будинків. Більшість осель самотужки відновлюють власники, оскільки у громади не вистачає на це ресурсів. Натомість міжнародні організації, які можуть надавати таку допомогу, часто реагують на запити волонтерів надто довго.

Про те, із якими проблемами стикаються місцеві жителі після обстрілів, дізнався Центр журналістських розслідувань.

У вересні росіяни двічі вдарили ракетами по Вознесенську. Внаслідок таких ударів 4 та 11 вересня постраждали елеватор та житлові будинки. Деякі з осель були понівечені ще 20 серпня, внаслідок терористичного удару росіян по п’ятиповерхівці, яка розташована неподалік зерносховища. Тоді від дій окупантів постраждали 12 цивільних, серед яких були діти.

Знищені росіянами багатоповерхівка та зерносховище у Вознесенську. Фото nikcenter.orgУ Вознесенській міській раді повідомили, що за змоги надають постраждалим екстрену грошову підтримку та продукти харчування. Однак через погодні умови гостро постало питання допомоги жителям у відновленні їхніх осель. Її від місцевої влади та благодійників отримали 150 домогосподарств. Йдеться про матеріали для ремонту покрівель та вікон: шифер, металопрофіль, рейки, дошки, фанерні плити та інше.

Однак волонтери зазначають, що часто стикаються з бюрократичними труднощами, коли звертаються з проханням про допомогу у відновленні житла до міжнародних організацій. Дар'я Рибальченко з Національної мережі розвитку місцевої філантропії України розповіла, що просила Міжнародну організацію з міграції (МОМ) допомогти провести тимчасовий ремонт пошкоджених у Вознесенську будинків.

Протягом місяця волонтерка отримала від МОМ лише один дзвінок.

"За цей час у нашій країні почалися дощі. Через таку довгу реакцію будинки будуть ще більше пошкоджені", - сказала Рибальченко.

Будинок у Вознесенську, який пошкодив ракетний удар росіянУ міській раді зазначили, що отримали від цієї організації допомогу, але вона обмежилася брезентами, каністрами та деякими іншими будматеріалами.

“Ми розуміємо, що благодійні та громадські організації надають підтримку в міру своїх можливостей, натомість категоричних відмов ми не отримувати та продовжуємо співпрацю і надалі”, - прокоментували ситуацію у Вознесенській мерії.

Українські волонтери написали відкритого листа зі зверненням до міжнародних донорів, які хочуть і можуть допомогти українцям.

“Незважаючи на те, що міжнародний гуманітарний сектор зібрав багато мільйонів доларів, ці гроші так і не дісталися локальних організацій. У травні Служба фінансового моніторингу ООН (FTS) показала, що агентства ООН отримали близько двох третин фінансування гуманітарної допомоги Україні. Міжнародні організації отримали 6% фінансування, тоді як національні українські некомерційні організації отримали лише 0,003% від загальної суми. Це не враховує багато мільйонів, які міжнародні недержавні організації отримали через прямі звернення до громадськості”, - йдеться у зверненні.

Дар’я Рибальченко стверджує, що навіть кошти, які направляють українським волонтерським організаціям, не можна оперативно перенаправляти на потреби населення. А значна частина фінансування використовується для "розбудови спроможності" організацій за допомогою тренінгів.

«Наші ресурси дуже обмежені. Ми не можемо чекати відповіді на грантові заявки три місяці, тому що в Україні все швидко змінюється. Ми не знаємо, як буде з нами за цей час», – розповіла волонтерка виданню OpenDemocracy.

Нагадаємо, у Миколаєві через нічний обстріл 2 жовтня отримали поранення 7 цивільних. Росіяни пошкодили 4 житлових будинки, газогін та трансформаторну підстанцію.

У центрі уваги