18.09.2022
20:27

Окупантів зненавиділи ще більше: пропагандистське відео зі стріляниною, яке росіяни зняли в Херсоні, мало зворотній ефект

Марія Острожна, Центр журналістських розслідувань

Ще більші ненависть та зневага до російських окупантів стали найбільш відчутними результатами гучної провокації, влаштованої загарбниками в Херсоні увечері 17 вересня.

В місцевих пабліках люди писали, що мала місце пропагандистська вистава. Якщо в Херсоні хтось і повірив в «офіційну» версію окупаційної влади про перестрілку росгвардійців з невідомими «диверсантами», то це, мабуть, дуже і дуже небагато людей.

А переважна більшість містян чудово зрозуміли, що російські окупанти влаштували в центрі міста провокацію зі стріляниною. Є різні версії того, що могло спричинити півторагодинну перестрілку. Кажуть про пропагандистський «бойовик», знятий для красивого звіту перед начальством. Згадують, що незадовго до цього в місто прибули кадирівці, яких називають «ТикТок-війська», які дуже полюбляють замість участь в реальних бойових діях зніматися у відео зі стріляниною, а потім ілюструвати цими відео свої розповіді про «подвиги» у «війні з укронацистами».

Увага! На скрінах - лексика 18+!

Є версія і про те, що росіяни вирішили зробити пропагандистський бойовик, щоб прикрити реальний конфлікт зі стріляниною, який міг виникнути між кадирівцями і бойовиками ПВК «Вагнер». Загальновідомо, що ці угрупування давно не ладять між собою.

Але точно чого не було, так це – начебто знищених росгвардійцями «невстановлених диверсантів», про яких повідомляють окупаційна влада і пропагандисти. До речі, після півторагодинної дуже інтенсивної стрілянини херсонці не побачили вранці жодних слідів крові. Ніхто не показав і вбитих нападників.

В тому, що створювалося якесь недолуге шоу, переконала херсонців і поведінка російських пропагандистів. В одному з сюжетів фігурував чоловік на велосипеді, якого «випадково» зустріли пропагандисти.

Люди швидко впізнали мешканця міста, якого знають як проросійського активіста. Можливо він не відмовився від пропозиції трохи попрацювати «актором» в цьому «боєвику».

Ще в одному сюжеті в кадрі є «журналіст», який наважився перебувати майже в епіцентрі інтенсивної перестрілки без засобів захисту – бронежилету і каски. При тому, що російські «журналісти» зазвичай одягають їх навіть у разі невеликої небезпеки. А тут «воєнкор» Михайло Андронік в футболці вів репортаж за кількасот метрів від місця «бою».

До речі, Андронік – не дебютант в російській «військовій журналістиці», він має досвід роботи під час бойових дій на Донбасі з 2014 року. На багатьох його фото, які можна знайти в мережі, видно, що він не нехтує засобами безпеки. Тому 17 вересня в Херсоні він чудово розумів, що не постраждає.

Метою зйомки пропагандистського відео була героїзація окупантів, демонстрація їх «бойових успіхів», бо реальних успіхів на фронті немає. Але результат виявився зовсім протилежним: херсонці ще більше зненавиділи загарбників, які заради вистави, наробили чимало шкоди в місті: пошкодили тролейбусну контактну мережу, обладнання одного з інтернет-провайдерів, будівлю Херсонського кооперативного коледжу, знищили вітрину магазину. А також дуже налякали людей. Тобто від херсонців росіяни не отримали ніякої додаткової поваги. Містяни відтепер ставляться до них ще більш негативно.

Нагадаємо, нещодавно під час влаштованої російськими окупантами кривавої провокації в Херсоні загинула сім’я – четверо людей.            

У центрі уваги