07.09.2022
10:20

«Морська битва» на півдні Херсонщини, - австрійський експерт Том Купер про хід контрнаступу на Півдні

Андрій Попов, Центр журналістських розслідувань

Відомий австрійський військовий експерт Том Купер вважає, що ЗСУ вже пробивають другу лінію укріплень військ РФ на Херсонщині та в ході «морського бою» заходять в тил «Форту Чорнобаївка».

Оперативний огляд подій російсько-української війни Тома Купера присвячений ходу контрнаступу в Херсонській області.

На півдні області українські підрозділи маневрують між російськими укріпленнями в селах, оточують їх з флангів або тилу. Руїни деяких сіл по два-три рази переходять з рук в руки. Купер називає це «морською битвою» за укріплені острови-села, що тримаються лише завдяки перевазі у кількості артилерії росіян.

«Ситуація на півдні наразі нагадує морський бій, у якому одна сторона обмежена у діях «утриманням островів», а інша ‒ «маневрує своїм флотом поміж тих островів». Тими «островами» слугують укріплені російськими військами села: їх «оточують» українці, що маневрами заходять у фланги та в тили. Що тримає російську «лінію фронту» купи ‒ то це артилерія ЗС РФ: їхні дії часто гальмують просування українців чи змушують їх відступити ‒ або й рушити далі вперед, щоб уникнути вогню», - пише Купер.

Він вважає, що важкі бої викликані як здатністю росіян будувати масштабні фортифікації, так і фаталізмом багатьох російських вояк: «вони виконують накази попри те, що відбувається праворуч чи ліворуч».

Австрійський експерт на підставі аналізу опосередкованих даних наводить перелік, хто контролює населені пункти на лінії фронту. Ми не будемо наводити ці дані, оскільки Генштаб ЗСУ та ОК «Південь» наполегливо просять не публікувати подібні дані до офіційного оголошення. Частково - саме через постійні зміни на фронті, про які пише Купер.

Але наведемо деякі дані Купера про деякі ділянки фронту, що вже «засвічені» в українських офіційних даних або російськими пропагандистами.

Так, щодо півночі Херсонщини і взяття Високопілля:

«Після невдалої спроби БТГр 126-тої бригади берегової оборони РФ  відбити Потьомкіне та Ольгине в 60-тої бригади ЗСУ і забезпечити росіянам безпечний сухопутний проїзд до цих населених пунктів вагнерівцям довелось евакуйовувати з Високопілля вояків 126-тої бригади».

Втім, як ми бачимо з тих фотодокументів, що наводять в соцмережах українські підрозділи, вийшли далеко не вся техніка окупантів.

Купер глузує над заявами пропагандистів РФ про нібито «знищення» 128-ої гірсько-штурмової бригади.

«Розгромлена/знищена» (на ваш вибір) українська 128-ма гірсько-штурмова все ще брала участь у штурмі Хрещенівки та Шевченівки. Ймовірно, разом з іншим підрозділом ЗСУ (українці не атакують, якщо не можуть робити цього з двох напрямків), вони розтрощили БТГр 83-ої гвардійської бригади десантників та обійшли її позиції».

На думку експерта, вже на ранок 6-го вересня ЗСУ захопили один з населених пунктів, що входить до другої лінії російської лінії захисту.

Складне становище російських військ підтверджує те, що, за інформацією Купера, Південний військовий округ РФ змушений перекинути  дві додаткові БТГр у напрямку Нової Каховки: одну з Нижніх Сірогозів (південь Запоріжжя), іншу – з окупованого Криму через Преображенку.

Також, на підставі аналізу інформації російських повідомлень, Купер вважає, що ЗСУ поступово  розширюють Інгулецький плацдарм в центрі Херсонщини. Але все ж найбільше просування українських військ, на думку експерта, відбувається на півдні області.

Він припускає, що українські сили «заїхали глибоко у південний фланг російському «Форту Чорнобаївка», включно з Міжнародним аеропортом «Херсон».

Попри численні удари українських сил по Чорнобаївці, росіяни знову зосередили там величезну кількість військової техніки, яка, цього  разу, укривається в капонірах.

 

Нагадаємо, військовий експерт Олег Жданов вважає, що ЗСУ загнали у "котел" велике російське угруповання на правому березі Херсонщині.

У центрі уваги