02.09.2022
19:53

САП і НАБУ оголосили підозри колишнім керівникам "Укрнафти" у справі, пов'язаній з Коломойським

Спеціалізована антикорупційна прокуратура та Національне антикорупційне бюро викрили заволодіння понад 13 мільярдами гривень коштів "Укрнафти". Про підозру повідомлено колишньому голові правління та ще 7 особам. 

Справа стосується подій 2015 року, повідомили в НАБУ та Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі.

 "У ході досудового розслідування встановлено, що службові особи п’яти комерційних підприємств за попередньою змовою із службовими особами ПАТ "Укрнафта", зокрема виконувачем обов’язків голови правління та начальниками двох структурних підрозділів підприємства (посади вказані на момент вчинення злочину), якими в порушення вимог чинного законодавства, що передбачає здійснення попередньої оплати за постачання нафти без її здійснення упродовж березня-серпня 2015 року поставили на користь комерційних підприємств нафту загальною вартістю понад 10 млрд гривень, якою службові особи цих підприємств заволоділи, заподіявши збитки ПАТ "Укрнафта" на зазначену суму", - сказано в повідомленні.

Постачання нафти, згідно з постановою Кабінету міністрів, мало здійснюватися лише після повної оплати замовником, але Укрнафта поставила сировину, не отримавши грошей в повному обсязі. Після цього її переробили на Кременчуцькому НПЗ, а виготовлені нафтопродукти продали на АЗС по всій країні.

"Цікаво, що, за даними слідства, компанії, з якими укладалися договори постачання нафти, пов’язані з компаніями групи Приват", – йдеться в повідомленні НАБУ.

Другий епізод стосується липня 2015 року,  коли службовими особами ПАТ "Укрнафта" із комерційним підприємством укладено 52 договори на постачання нафтопродуктів на суму понад 2,5 млрд гривень на користь ПАТ "Укрнафта", яким у свою чергу авансом здійснено оплату у повному обсязі.

Терміни постачання спочатку були встановлені на кінець 2015 року, потім їх продовжили до кінця 2018 року, але нафтопродуктів Укрнафта так і не отримала.

Детективи встановили, що гроші були виведені за кордон на рахунки низки офшорних компаній.

Дії підозрюваних кваліфіковано за ч. 5 ст. 191 КК України – заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, за попередньою змовою групою осіб, в особливо великих розмірах. Зазначені дії караються позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років.

У Центрі протидії корупції відзначили, що це перші результати нового керівника САП Олександра Клименка, призначеного наприкінці липня.

"Ексдиректор НАБУ Артем Ситник ще у лютому 2020 року повідомляв про те, що проєкти підозри направлені в САП на погодження. Однак в САП підозри не погодили і повернули із зауваженнями. Після того все затихло. І лише з призначенням Клименка справа отримала нове дихання", - розповіли в організації.

Там висловили сподівання, що з приходом нового керівника САП розпочнеться справжня деолігархізація, "коли олігархів та їх посіпак нарешті притягнуть до відповідальності і примусять повернути всі завдані державі збитки з відсотками".

Нагадаємо, 28 липня керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури став детектив НАБУ Олександр Клименко. Це відбулося лише після жорстких вимог західних партнерів дотримуватися визначених раніше правил вибору керівників антикорупційних органів. 

У центрі уваги