12.06.2020
18:15

Інвестор іноземний — корупція місцева

Китайська компанія China Harbour Engineering Company Ltd. реалізувала три проекти з днопоглиблення акваторій українських портів, отримавши з державного бюджету 2,054 млрд гривень ($74 млн.). Згодом цими проектами зацікавились українські антикорупційні органи.

Морські порти України відіграють вкрай важливу роль в українській економіці - через них іде більше 60% українського експорту. В останні роки українська портова галузь переживає бум - перевалка вантажів вперше за останні 10 років сягнула 150 мільйонів тонн. До топ-5 українських портів за показниками обсягу річної перевалки потрапили: порт Южний – 42,7 млн тонн, Миколаїв – 29,2 млн тонн, Одеса – 21,7 млн тонн, Чорноморськ – 21,5 млн тонн, Маріуполь – 5,9 млн тонн. Для збільшення експортного потенціалу держава вкладає у поглиблення акваторій та каналів портів. Адже що більше глибина, то більші судна можуть заходити в порти.  

China Harbour Engineering Company LTD (СHEC) була першою китайською компанією, яка перемогла в тендері на державне замовлення в Україні. 

"Упевненості в успіху проекту нам додає те, що тендер проводили на прозорих і справедливих засадах. Це велика перемога для нас", – сказав посол КНР в Україні Вей Ду під час підписання контакту між Адміністрація морських портів України (АМПУ) і CHEC.

АМПУ має управляти державним майном в морських портах країни, а також створювати механізми для залучення інвестицій в портову інфраструктуру. Крім цього, відомство відповідає за підтримку паспортних глибин акваторій портів та забезпечує безпеку мореплавства. У пресі АМПУ має репутацію корумпованої структури, на її реформуванні або ліквідації постійно наголошували у Міністерстві інфрастуктури.

У 2017-2018 рр. китайська компанія отримала від АМПУ два підряди на проведення днопоглиблення порту Южний — найбільшого українського порту за обсягом перевалки. Перший проект передбачав поглиблення підхідного каналу до 21 м на та 19 м біля причалів № 5, 6. Його вартість складала 586 млн. грн ($ 21 млн.). Другий проект, який передбачав створення водних підходів глибиною 19 м і операційної акваторії глибиною 16 м в районі причалу №25, був ще дорожчий  - 1,064 млрд. грн. ($38 млн).

Перемоги китайців в тендерах отримали схвальну реакцію з боку представників влади.

"Переможцем стала китайська компанія, яка входить у топ-5 світу, економія на двох тендерах на днопоглиблення склала більше як 400 млн. грн.", – прокоментував їх тодішній міністр інфраструктури України Володимир Омелян.

Ще один підряд CHEC отримала у порту Чорноморськ. На відкритих торгах китайська компанія запропонувала провести днопоглиблення підхідного морського каналу за 87 млн. грн., а роботи в операційній акваторії оцінила в 317 млн. грн. ($ 12 mln). Це була найкраща цінова пропозиція.

Але у місцевій пресі прозорість китайських контрактів викликала великі сумніви. Зокрема, видання "Бізнес-медіа" стверджувало, що збиток держави від проведення днопоглиблювальних робіт у порту Южний компанією СНЕС може скласти 273 млн. грн. "З китайською компанією було укладено контракт, який на момент підписання не містив підтвердження жодної складової договірної ціни, кошторисів", - ідеться у статті. Як відзначають у виданні, після підписання контракту АМПУ та CHEC уклали дві додаткови угоди, в яких вартість деяких робіт зачно підвищилась. Ці документи, за версією авторів, і містили корупційні ризики.

CHEC виконала роботи в Чорноморську на три місяця раніше зазначеного в контракті терміну. Проте наприкінці минулого року у замовника робіт АМПУ провели обшуки співробітники Національного антикорупційного бюро та Служби безпеки України.

Як зазначили у пресслужбі НАБУ, обшуки проходили в рамках розслідування можливих зловживань посадових осіб АМПУ при закупівлі будівельних послуг для об'єктів морської інфраструктури, зокрема, надання протиправних преференцій іноземній компанії.

АМПУ вважає припущення НАБУ про можливі порушення при реалізації проектів днопоглиблення у портах Южний та Чорноморськ компанією CHEC необґрунтованими.

"Усі три міжурядові тендери, переможцем яких стала китайська компанія, проводилися в системі електронних закупівель ProZorro з чітким дотриманням чинного законодавства", - заявили в прес-службі АМПУ.

Відреагували на ці події й у CHEC. Як зазначено у зверненні, опублікованому в мережі Фейсбук, компанія глибоко розчарована і збентежена антикитайською позицією українською преси, що "проявилася у розповсюдженні цинічних публікацій зі звинуваченнями на адресу нашої компанії". 

"У заяві, що була зроблена в пресі з посиланням на матеріали українського державного розслідування, нашу групу компаній було звинувачено, зокрема, у крадіжці коштів під час днопоглиблення у порту Южний. Компанії нашої групи згадуються в українській пресі у вкрай зневажливий формі із нав’язуванням вигаданих або зухвало спотворених обставин і фактів," - зазначено у зверненні. У компанії вважають такі звинувачення безпідставними та "готують кампанію із захисту своєї ділової репутації".

Відповідаючи на запит, НАБУ заявило, що слідство триває і про підозрюваних не повідомляється. Агентство відмовилося надати подробиці справи.

В Україні сфера днопоглиблення є дуже корумпованою. Масштабні роботи часто супроводжуються скандалами, а в їх епіцентрі опиняються посадовці АМПУ. Найгучнішою була справа, коли детективи НАБУ викрили схему з завищення цін на днопоглиблювальні роботи у портах Бердянська та Маріуполя у 2015-2016 роках. "Щодоби ДП "АМПУ" безпідставно переплачувало лише за оренду кожного з суден від $ 9 тис. до $ 19,5 тис. Так само переплачено і за їхню мобілізацію. Приміром, по судну "MILFORD" вона становила $ 622,24 тис.", - йдеться у матеріалах справи. Тодішні посадові особи АМПУ завдали державі збитків на 247 млн грн ($1 млн.).

Екс-міністр інфраструктури Володимир Омелян зауважив, що АМПУ роками була дійною коровою для окремих приватних осіб. Що робилось з днопоглибленням, його якість і реальні глибини – все це залишалося під великим питанням.

Утім, згодом НАБУ і самого Омеляна звинуватили у незаконному збагаченні й недекларуванні майна.

---------------

Державну компанію China Harbour Engineering Company створено у 1980 році. Від початку основним напрямом діяльності підприємства стало будівництво об’єктів на території морських гаваней – терміналів, причалів, мостів, сухих доків тощо. Днопоглиблення було і залишається важливою складовою бізнесу CHEC. 

У 2005 р. компанія об’єдналася з China Road and Bridge Corporation, що спеціалізується на будівництві доріг і мостів. Внаслідок злиття виникло China Communications Construction Co., Ltd. (CCCC), а його дочірні структури, зокрема й CHEC, зберегли свої профільні функції. 

Американське видання Engineering News-Record назвало CCCC третім найбільшим підрядником у світі, хоча ще у 2014 р. компанія перебувала на дев’ятій позиції.

Близько 90% великих і середніх терміналів Китаю побудовано CHEC. Перші проекти для зарубіжних клієнтів були виконані ще у 1980-х роках. Ними стали будівництво сухого доку на Мальті та глибоководного порту Нуакшот у Мавританії. У 1990-х China Harbour Engineering Company розпочала активну діяльність в країнах Азії і Африки, а у 2000-х вийшла на ринки Латинської Америки. Зараз компанія має близько 60 закордонних представництв, які обслуговують клієнтів у 80 країнах світу.

Втім, не обійшлось без скандалів. Зокрема, у 2015 році СССС потрапила у рейтинг найбільш кричущих прикладів масштабної корупції в світі під назвою Unmask The Corrupt. Цю ініціативу створила міжнародна неурядова організація Transparency International. 

У звіті, про що згодом повідомили й українські медіа, відзначається, що 2011 по 2017 рік компанію CCCC усунули від участі в проектах з будівництва мостів та доріг, що фінансуються Світовим банком, за шахрайство під час роботи над проектом на Філіппінах. 

У 2015 році проект з будівництва аеропорту в Гайяні вартістю $ 150 млн. було припинено урядом через побоювання, що ціна контракту виявиться набагато вищою обумовленої спочатку.

У звіті також наводяться й інші приклади корупції. 

У центрі уваги