12.06.2020
17:50
0
516

Боротьба за місце під сонцем

Державна китайська корпорація CNBM (China National Building Materials) є одним з найпотужніших гравців на ринку так званої зеленої енергетики в Україні. Цей бізнес є дуже прибутковим, оскільки українська держава купує у виробників зелену енергію за одним з найвищих тарифів у Європі.

Під контролем CNBM перебувають 10 підприємств. Основні потужності — сонячні електростанції (CEC) - розташовані у Миколаївській та Одеській областях. Їхня сумарна потужність складає 267 МВт.  Це найбільші потужності у сонячному секторі України. За 2018 рік компанія сплатила 426 мільйонів гривень ($15 млн) податків. Її 10 електростанцій постачають електроенергію до 70 тисяч українських домогосподарств. Загалом на ринку зеленої енергетики CNBM посідає друге місце, поступаючись лише групі українського олігарха Ріната Ахметова ДТЕК. Але насправді вартість цієї зеленої енергії не є вигідною для громадян України, оскільки вона в 10 разів перевищує вартість електроенергії, вироблену діючими атомними електростанціями та іншими енергогенеруючими об'єктами.

В Україну китайська держкорпорація зайшла на початку 2010-х, вклавши близько мільярда доларів США в інвестиціях та торговому фінансуванні. CNBM поставляла обладнання для сонячних електростанцій для компанії Activ Solar, яка збудувала сонячні електростанції на Півдні Україні. Ця компанія належала тодішньому перший віце премє’р-міністру України Андрію Клюєву та його брату народному депутату Сергію. 

Д"Один з колишніх власників Actov Solar Сергія Клюєва втік до Росії в 2016. Джерело: Reutersо 2016 року компанія Клюєвих була практично монополістом на ринку сонячної енергетики. А високий “зелений” тариф та адміністративний ресурс, яким активно користувались брати Клюєви, дозволяв господарям отримувати надприбутки.

Зараз обох братів розшукують. Сергія Клюєва підозрюють у зловживанні владою, привласненні майна, шахрайстві, відмиванні грошей. Андрія Клюєва підозрюють у причетності до випадків незаконного втручання у мирні акції, перевищення влади та привласнення майна. У 2014 році ЄС запровадив персональні санкції щодо обох братів, але через кілька років їх скасовали, повідомляє Центр боротьби з корупцією.

Після втечі у 2016 році одного з власників української компанії Сергія Клюєва до Росії у Activ Solar виникли фінансові проблеми. За твердженням представників китайської компанії, Activ Solar заборгувала CNBM сотні мільйонів доларів. Отже, усі активи Activ Solar перейшли до кредитора CNBM International Corporation в рахунок погашення боргу.

Деякі українські політики заявляли, що китайська компанія мала зв’язки з одним із братів-втікачів - Андрієм Клюєвим. Однак генеральний директор CNBM Юнчжі Чен відхилив ці звинувачення як спробу виправдати дискримінаційну політику щодо компанії.

"Ми державна компанія, відповідальна за державні інвестиції, і ми не працюємо з фізичними особами, особливо з олігархами - лише з компаніями, які пройшли всі процедури схвалення всередині нашої групі", - сказав він.

У 2016 році CNBM і українське Міненергетики підписали Меморандум про співпрацю. Китайська держкорпорація заявила про намір інвестувати в модернізацію обладнання близько двох мільярдів доларів. 

Високий зелений тариф, на якій так розраховували китайці, через високу інфляцію в країні знецінився. Національна рада з питань регулювання електроенергетики вирішила компенсувати втрати на тарифі компаніям, які виробляють зелену енергію. Китайські сонячні електростанції CNBM в цей список не потрапили.

Генеральний директор CNBM New Energy Engineering Юнчжі Чен назвав це дискримінацією.

“Можна припустити, що список формувався непрозоро і вибірково. Наші компанії подали позови до суду і виграли їх – однак ситуацію так і не вирішено. Компенсацію за зміни курсу євро, на відміну від всіх інших виробників відновлюваних джерел енергії, наші об'єкти так і не отримали", – сказав генеральний директор. 

Тим не менш, деякі електростанції CNBM мають найвигідніші тарифи на ринку, що дозволило компанії в 2018 році отримати найвищий дохід.

У 2019 році корпорація заявила про спроби рейдерського захоплення за допомогою правоохоронних органів однієї зі електростанцій, яка належіть дочірньому підприємству CNBM, ТОВ “Восход Солар”.

"З початку 2019 року щодо ТОВ "Восход Солар" регулярно вчиняються спроби рейдерського захоплення підприємства, яке організувала група приватних осіб”, — зазначалося у зверненні менеджерів підприємства до українського президента у травні минулого року.

 Виявилося, що ТОВ "Восход Солар" ще до відходу активів Activ Solar китайцям отримало кредит від "Актив-банку", який також належав братам Клюєвим. Згодом цей банк визнали банкротом. ТОВ "Фінансова компанія "Інвестохіллз Веста" у грудні 2018 року на відкритому аукціоні придбала у Фонду гарантування вкладів фізичних осіб право вимоги за пулом проблемних кредитів ліквідованого внаслідок неплатоспроможності "Актив-Банку", серед яких виявилися фінансові зобов'язання ТОВ "Восход Солар" перед банком, забезпечені заставами.

Українські суди визнали правомірність цієї вимоги та зобов’язали виплатити компанії ТОВ "Фінансова компанія "Інвестохіллз Веста" 204 млн. грн.

Генеральний директор CNBM New Energy Engineering Юнчжі Чен пригрозив подати міжнародний інвестиційний позов проти України за ненадання права китайському інвестору на справедливе правосуддя. 

Втім, як згодом повідомила прес-служба  ТОВ "Фінансова компанія "Інвестохіллз Веста", у цій суперечці досягнута угода про врегулювання боргу ТОВ "Восход Солар" шляхом уступки права вимоги і всі претензії урегульовані.

-----

China National Building Materials,  CNBM – одна з найбільших державних корпорацій Китаю. У 2011 році вона увірвалася у список Топ-500 найбільших компаній світу за версією Fortune. 

Група CNBM вже вийшла на перше місце в світі за виробництвом цементу, гіпсокартону та скловолокна.

CNBM є №1 в Азії і №3 в світі з виробництва вітрових лопатей. 

За підсумками 2017 року виручка корпорації склала $ 44,7 млрд., всього ж активів в її управлінні – на 91 мільярд. 

Зараз Група CNBM складається з 15 публічних компаній, 26 науково-дослідних і проектних інститутів, 33 національних і промислових центрів контролю якості, 11 державних лабораторій і технічних центрів, а також 19 комітетів з національних стандартів. Держкорпорація веде активну експансію за кордоном.
 

У центрі уваги