12.06.2020
17:44

Українське зерно до Китаю

Одними з найпривабливіших галузей в українській економіці для Китаю є сільське господарство та логістика. Державна китайська група COFCO (China National Cereals, Oils and Foodstuffs Corporation) спеціалізується на обох цих напрямках.

Зайшовши на український ринок у 2008 році, COFCO стала одним з найбільших експортерів українських зернових і олійних культур та продуктів їх переробки. 

Наразі COFCO належить чотири зернові елеватори: два в Дніпропетровській області та по одному у Херсонській області та Донецькій областях. Також корпорація володіє маслоекстракційним заводом у Маріуполі.

Одну з найбільших інвестицій корпорація зробила на півдні України - у Миколаївській області, побудувавши зерновий термінал вартістю $ 75 млн. Будівництво тривало 2 роки. Регіон обрали невипадково - Миколаївська область є потужним логістичним хабом з розвинутою мережею морських портів та транспортної інфраструктури.

Tермінал має великі потужності з прийому зерна: станції для розвантаження вантажівок розраховані мінімум на 120 машин, а станції для залізничного транспорту - на 120 вагонів на добу. Все це дозволяє приймати до 10 тисяч тонн зерна щоденно. На терміналі працює 150 робітників.

“Ми зможемо серйозно збільшити можливості України зі зберігання зернових та інших продуктів сільськогосподарського виробництва. Ми зможемо збільшити інвестиції в логістику, вдосконалити українську інфраструктуру, зміцнити торговельні зв'язки між українськими та світовими компаніями”, - заявив віце-президент Чи Цзінтао COFCO Corporation під час відкриття терміналу.

Також проект привітали тодішні чиновники: перший заступник міністра аграрної політики і продовольства України Ярослав Краснопольський, заступник міністра інфраструктури України Юрій Васьков, голова Миколаївської обласної державної адміністрації Вадим Меріков.

Вантажопотік зернового терміналу, наприклад, у 2019 році склав 4,02 млн тонн. У структурі вантажів переважали кукурудза - 2,9 млн т (72% всього обсягу перевалки) та пшениця - 1.04 тис. т (26%). 

Як відомо, Україна входить до п'ятірки найбільших експортерів сільськогосподарських товарів на китайський ринок і є провідним експортером кукурудзи, що постачає 75 відсотків імпорту кукурудзи в Китай. Частка Китаю в українському експорті зернових культур складає 9,6%, а це другий показник після Єгипту (14,1% експорту зернових). Загалом у 2018-2019 маркетинговому році експорт зернових та зернобобових культур склав 49,995 млн т, зокрема кукурудзи - 29,822 млн т.

Але на цьому китайці не зупинилися. COFCO планує модернізувати термінал, встановивши силоси для одночасного зберігання 40 тисяч тонн зерна, а також резервуари для зберігання олії. Також компанія хоче отримати в користування причал довжиною в 140 метрів.

Загалом COFCO планує ще інвестувати в причальні потужності Миколаївського порту і річкову логістику в Україні до $ 30 млн.

------

COFCO International - один з найбільших виробників, переробників і трейдерів сільськогосподарської продукції в Китаї. Компанія має представництва в 140 країнах. У березні 2016 року COFCO встановила повний контроль над гонконзькою компанією Noble Group, викупивши 49% акцій за $ 750 млн. В Україні Noble Group належало ТОВ "Нобл Ресорсиз Україна" (Київ), ТОВ "Новоолексіївський елеватор" (Херсонська область), ТОВ "Сателіт" (Київ). У серпні 2014 року Noble Group придбала ТОВ "Дунайська судоходно-стивідорна компанія" (ДССК), яка володіла землею і перевалочними потужностями в Миколаївському порту. Також корпорація має в Україні дочірню структуру - ТОВ "Кофка Агрі Ресорсіз Україна". 

У центрі уваги