12.06.2020
16:52

Шлях до ЄС

Один з найбільших інфраструктурних проектів в Україні реалізує китайська компанія Sinohydro Corporation Limited. За 42 мільйони євро компанія реконструює дорогу Київ-Львів-Чоп, яка з'єднує Україну з країнами ЄС.

Автомобільна дорога М-06 є головним транзитним коридором через територію України, що забезпечує вихід до Угорщини, Словаччини та Польщі. Це частина європейського маршруту Е40, міжнародного транспортного коридору №3 та національного коридору Європа-Азія. 

Фінансування робіт здійснюється за рахунок кредиту від Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) та Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР).

Sinohydro Corporation Limited перемогла у тендері, який проводило державне агентство автодоріг. За цей підряд змагалось 16 компаній: 7 з Туреччини, 3 з Китаю, 2 з Азербайджану, 2 з Польщі, а також по одній компанії з України та Італії, повідомили у держагентстві.

Проект передбачає реконструкцію ділянки довжиною 22,3 км, що розташована у Житомирській області. Дорога матиме чотири смуги руху з проїзною частиною 2х7,5м. Підрядники мають побудувати 4 транспортні розв’язки на різних рівнях, 2 пішохідних моста, провести реконструкцію 3 існуючих шляхопроводів через залізницю, влаштувати освітлення та сучасні засоби з організації безпеки руху.

Як запевнив тодішній міністр інфраструктури Володимир Омелян у листопаді 2018 року, уперше українці отримають повноцінну бетонну дорогу першої категорії, яка матиме чотири смуги.

Проте не обійшлося без скандалу. Китайську компанію звинуватили у незаконному видобутку піску для будівництва дороги у вересні 2018 року.

Під час брифінгу у Верховній Раді народний депутат Павло Дзюблик розповів, що китайська компанія видобуває пісок у незаконному кар’єрі в селі поблизу Житомира.

Депутат звинуватив компанію у крадіжці 160 тис. кубічних метрів піску. Бо саме на такий обсяг розрахований проект рекультивації земель, яким користувались нелегальні добувачі піску. Середня вартість кубічного метру піску в Україні складає 300 грн. ($ 11).

Незаконне видобування піску проводилось на земельній ділянці загальною площею 12,0126 га та довжиною 5,1 км. Джерело: biz.censor.net.uaІнформацію про незаконний видобуток піску підтвердили й у поліції. Як сказано у матеріалах кримінальної справи, поліцейські під час перевірки зафіксували автомобілі китайської компанії, які  “здійснювали вивіз піскосуміші за межі вказаних земельних ділянок”.

У Державна екологічна інспекція зазначили, що видобуток піску на цих ділянках може завдати шкоди землі та загрожувати довколишнім лісам.

Як пояснив голова Високівської ОТГ, після скандалу Sinohydro припинила видобуток піску у незаконному кар’єрі, але його наслідки не ліквідовано. Рекультивацію земель не здійснено, котлован досі не заритий. Наразі тривають судові розгляди.

Журналісти намагалися отримати коментар від Sinohydro, але компанія проігнорувала цей запит. 

Також китайська компанія мала нарікання з боку замовника щодо темпів будівництва. Держагентство автомобільних доріг пригрозило розірвати договір, якщо підрядник не прискорить темпи будівництва на деяких ділянках дороги. Sinohydro Corporation Limited вимушена була збільшити кількість техніки та робітників.

Роботи планують завершити у цьому році.

---------------------

Sinohydro - китайська державна компанія з гідроенергетики та будівництва. У 2012 році компанія посідала 14-е місце у рейтингу найбільших 225 світових підрядників та 6-е місце серед китайських будівельних компаній.

Основний профіль діяльності - будівництво гідротехнічних споруд, гідроелектростанцій, а також зведення доріг і морських портів. Серед останніх успішних проектів Sinohydro - будівництво глибоководного порту на Шрі-Ланці (спільно з CHEC). 

У центрі уваги