12.06.2020
16:48

Пробна куля

30 листопада 2016 року принесло на український фінансовий ринок справжню сенсацію. На аукціоні Фонду Державного Майна несподівано вдалося продати державний пакет акцій (99,9945%) Українського банку реконструкції та розвитку (УБРР). Попередній аукціон у квітні 2016 року провалився через відсутність покупців, після чого Національний банк України заявив, що в разі нової невдачі банк буде остаточно ліквідовано.

Шокував не так факт рідкісного вдалого аукціону з продажу не надто затребуваного державного майна, як покупець — найбільша в Китаї спотова товарна біржа Bohai Commodity Exchange Co Ltd з річним оборотом в $ 1 трлн. 

Придбання УБРР стало першим прямим виходом компанії з КНР на тісний і конкурентний український фінансовий ринок, давно розподілений між державними й міжнародними гравцями з незначним вкрапленням вітчизняного приватного капіталу. 

Дебют обійшовся китайському інвестору надзвичайно дешево. Через відсутність конкурентів Фонду вдалося виручити за УБРР лише стартову ціну — 82,827 млн. грн. (3,038 євро). Покупець зобов'язався поповнити капітал установи ще на 2,5 млн. грн. (91,7 тисяч євро), щоб він відповідав нормативам НБУ. Зазначимо, що УБРР — дуже дрібна установа навіть за українськими мірками, який не вів особливої дільності і, відповідно, не мав особливих проблем та репутаційних втрат. Натомість банк володів найціннішим — банківською ліцензією на ведення фінансової діяльності в Україні.

Навіщо китайцям український банк? У 2016 році на ринку озвучувалися фантастичні теорії. Китайську інвестицію називали і початком експансії, і основою для майбутньої вертикальної економічної структури, і майданчиком для фінансування майбутніх інвестиційних і торговельних проектів під “китайські” гарантії. Місцеві банкіри також не приховували своїх побоювань — мовляв, китайці запропонують дешеві кредити і відберуть усіх нинішніх і потенційних клієнтів.

Час показав, що найбільш реалістичною була версія про цю інвестицію як пробну кулю. Китайський інвестор вирішив з мінімальними витратами і ризиком гарантувати собі місце на фінансовому ринку країни, яку вважає важливою для реалізації своєї концепції “Один пояс, один шлях”. Фактично УБРР — це сплячий агент, який чекає свого часу і в потрібний момент готовий разом з іншими різко активізувати свою дільність з кредитування і гарантування інвестицій китайських компаній, що зміцнюють свою присутність в Україні. 

Цю версію підтверджує недавнє придбання тією ж Bohai Commodity Exchange (BOCE, Гонконг) пакету акцій АТ “Фондова біржа ПФТС” у розмірі 49,9% статутного капіталу, яку 13 березня 2020 року погодила Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку*.

 На 1 січня 2020 року власниками істотної участі в УБРР є приватні особи/громадяни КНР, представлені в Наглядовій раді банку, а також держава КНР в особі Комітету з питань контролю й управління державним майном і територіальна громада китайського міста Няньцзінь.

Судячи з цифр, наразі УБРР веде дільність лише “для галочки”. За розміром активів він посідає 74 місце з 75 банків України. У нього є лише одне відділення — головний офіс у Києві. Останню новину на сайті банку — про отримання міжнародного коду ідентифікації LEI (Legal Entity Identifier) — датовано 17.05.2019. Згідно зі звітністю банку, станом на 01.02.2020 його активи становили 242,689 млн. грн., а пасиви — 46,812 млн. грн. За даними НБУ, 2019-й УБРР завершив зі збитком у сумі UAH 4,4 млн. Нині статутний капітал банку становить 193 млн. грн. і не дотягує навіть до мінімально необхідних згідно з законом 200 млн. грн. 

Тим не менше, ще 28 вересня 2019 року керівництво УБРР заявило про початок нового етапу в роботі банку, презентувавши оновлену IT-систему і запустивши обслуговування корпоративного онлайн-банкінгу. Голова наглядової ради банку Янь Дуншен заявив, що "УБРР вже скоро твердо стане на ноги, щоб втілювати в життя ініціативу "Оди н пояс, один шлях", сприяти інвестиціям і торгівлі між Україною і Китаєм, служити економічному відродженню і внести вклад в економічне зростання України".

* За три квартали 2019 року обсяг торгів на ПФТС становив 77,7 млрд. грн., або 37,8% обороту фондових бірж України, і за цим показником ПФТС відстає від біржі “Перспектива” з її часткою 60,8%, але випереджає “Українську біржу” з її 1,4%. В обсязі торгів ПФТС за вказаний період 94,2% припало на ОВДП.

       

У центрі уваги