12.06.2020
15:17
0
946

На шляху розчарувань

Китайська компанія Xinjiang Communications Construction Group Co. мала здійснити  прорив у будівництві доріг в України, реалізувавши два проекти на $ 95 млн. Утім, за півтора роки китайці виконали лише 1% від запланованого обсягу робіт і втратили обидва контракти.

Восени 2017 року Державне агентство автомобільних доріг України ("Укравтодор") підписало контракти з Xinjiang Communications Construction Group Co на ремонт двох українських доріг. За $38,485 млн. компанія мала відремонтувати ділянку траси М-12 Стрий-Тернопіль-Кіровоград-Знам'янка. Другий контракт передбачав реконструкцію і капітальний ремонт автомобільної дороги М-03 Київ – Харків – Довжанський, сума контракту склала $57,3 млн. 

Проекти фінансуються за кошти Міжнародного банку реконструкції та розвитку (МБРР) та за кредитні кошти Світового Банку. Підрядника було обрано за результатами проведених тендерів.

Після підписання контрактів українські чиновники очікували високих результатів від співпраці. 

"Я сподіваюся, що присутність китайських партнерів на українському ринку буде успішною. Компанія Xinjiang відповідає не тільки за свою репутацію, але й за репутацію всіх китайських компаній”, - сказав керівник "Укравтодору" Славомір Новак під час підписання контракту.

Голова правління Xinjiang Communications Construction Group Co., Ltd Ѕhеn Jinsheng також висловив надію на успіх.

"Ми дуже раді, що підписали контракт. Наша компанія будує за найбільш передовими технологіями, і ми будували дороги в Китаї, Монголії, Казахстані, Південному Судані, Камеруні, Таджикистані. Ми віримо, що зробимо роботи в Україні на найвищому рівні. Ми постараємося, щоб тут працювали наші найкращі професіонали", - сказав він.

Тим більше, що китайці мали усунути недоліки, які залишились після ремонту траси М-03 італійською компанією Todini Costruzioni Generali SpA. У серпні 2016 року "Укравтодор" розірвав контракт з італійцями через “через велику кількість дефектів і серйозних помилок”.

Але й китайців спіткала така ж доля, як і їхніх попередників. 

У грудні 2018 року Укравтодор оголосив про розірвання договору на ремонт автомобільної дороги М-03, а ще через 6 місяців - автодороги М-12.

"Укравтодор" застосував ці жорсткі заходи через "систематичне та суттєве порушення договору".

"На дату розірвання договору підрядник виконав лише певні види робіт, що становить менше 1% від загального обсягу робіт. При цьому на дату розірвання договору підрядник мав виконати 70% робіт.

Таке ставлення підрядника до своїх контрактних зобов’язань поставило під загрозу своєчасне виконання спільного зі Світовим Банком проекту та мало наслідком підвищену небезпеку учасників руху на дорозі державного значення, яка є одним з найважливіших транспортних коридорів України”, - йдеться у повідомленні “Укравтодору” щодо ремонту траси M-12.

Крім того, як зазначає "Укравтодор", ключовий персонал підрядника на ділянці контракту не мав належного досвіду і знань в реалізації дорожніх робіт за вимогами контрактів FIDIC, що ускладнювало організацію робіт та негативно впливало на хід їхнього виконання.

Заступник директора з питань матеріалів  та техніки Цао Джунь у квітні 2018 року повідомив в інтерв’ю місцевому телеканалу, що у компанії виникла проблема з ґрунтом. 

“Ми дуже довго не могли знайти в Україні відповідний ґрунт, кар’єр для будівництва, держава нам ніяк не допомогла”, - сказав він.

Також Цао Джунь відзначив відсутність довіри від української влади до підрядника. "В Україні нам не довіряють, ми працюємо тільки по передоплаті. У нас дуже великі фінансові збитки". У прес-службі компанії відмовилися надавати коментар.

Голова Хмельницької обласної державної адміністрації Вадим Лозовий заявив, що збиток через невиконання китайським підрядником контракту складає $20 млн.

Зараз "Укравтодо"р через суди намагається повернути авансовий платіж у розмірі $3,8 млн, перерахований Xinjiang за будівництво траси М-12. У лютому 2020 року замовник звернувся до Господарського суду м. Києві, або накласти арешт на рухоме майно Xinjiang Communications Construction Group Co. Ltd, оскільки добровільно підрядник коштів не повернув. "На вимогу повернути авансовий платіж ані відповідач, ані емітент виданої у забезпечення банківської гарантії, кошти не повернув. При цьому, банк гаранта - Bank of China, повідомив про припис Народного суду проміжної інстанції міста Урумчі Сіньцзян-Уйгурського автономного району від 15.08.2019 щодо заборони здійснювати будь-які платежі згідно зі вказаною банківською гарантією" -, йдеться в ухвалі суду. 

Проте суд відмовив "Укравтодору" у цій вимозі. У відповідь на наш запит "Укравтодор" повідомив, що ініціював створення міжвідомчої робочої групи для вирішення спору.

-------------------------------------------

Xinjiang Communications Construction Group Co.,Ltd. займається інфраструктурним будівельним бізнесом. Компанія проектує та будує автомобільні дороги, мости, споруди безпеки дорожнього руху, комунальне будівництво та інші проекти. Xinjiang Communications Construction Group також забезпечує інжиніринг, випробування, логістику, лізинг машин, закупівлю обладнання тощо.

У центрі уваги