12.06.2020
14:21

Донецький транзит

Серед оригінальних стратегій, які китайські компанії використовують для просування своїх інтересів в Україні, слід відзначити ще одну. Це — партнерство з важковаговиками, здатними гарантувати вигідні політичні й економічні рішення, особливо в таких ключових галузях, як сільське господарство та енергетика.

Найкращий приклад — співпраця компанії ДТЕК* найбагатшого українця, донецького бізнесмена Ріната Ахметова**, і китайської державної компанії China Machinery Engineering Corporation (CMEC), яка у 2018 році виступила підрядником будівництва Нікопольської сонячної електростанції (СЕС).

Нікопольську СЕС було введено в експлуатацію у січні 2019 року. Вона здатна виробляти до 290 млн кВт-год е/е на рік, є найкрупнішою СЕС в Україні і входить до трійки найбільших у Європі. За даними китайського державного інформаційного агентства Xinhua, загальна вартість проекту - 216 мільйонів євро. Джерело фінансування — ДТЕК і позика державного банку з Китаю. 

Об'єкт звели менш ніж за рік на майданчику площею 400 га, поблизу села Старозаводське Нікопольського району Дніпропетровської області.  Потужності станції достатньо, щоб забезпечити електрикою приблизно два середні промислові міста — наприклад, сусідні промислові центри Нікополь та Марганець. 

Майже 750 тисяч сонячних панелей загальною потужністю 200 МВт для українського проекту поставили китайські компанії Trina Solar Limited та Seraphim Solar. Станція використовує 80 інверторних станцій зі 160 перетворювачами, виготовленими китайською фірмою Shenzhen Kstar Science and Technology.

Веб-сайт ДТЕК цитує генерального директора компанії Максима Тімченка: “Китай є світовим лідером інвестицій в енергетику. Наші китайські колеги - СМЕС - побудували 4,3 ГВт потужності, з яких понад 600 Мвт - геліоенергетика. Ми цінуємо таке партнерство. Воно може стати серйозним каталізатором розвитку нової української енергетики”.

За дивовижним збігом обставин, саме напередодні реалізації масштабного проекту український парламент звільнив від сплати ПДВ імпортне обладнання для будівництва сонячних та вітрових електростанцій до 2022 року. Ініціатором виступила дружня до Ахметова фракція “Народний фронт”. Провідні експерти ринку одразу зазначили, що найбільше від поправок виграє саме “зелений бізнес” мультимільярдера, який він почав активно розвивати останніми роками.

Новий склад парламенту, де фракції, які називають близькими до власника ДТЕК, не мають більшості, законопроектом №1210 скасував податкові пільги для обладнання під СЕС. Напередодні це рішення підтримав Комітет Верховної Ради з питань податкової та фінансової політики, пояснюючи його необхідністю захистити українських виробників. За словами депутата Андрія Геруса, попередні податкові пільги негативно вплинули на український бюджет, який за цей час недоотримав близько 10 млрд гривень (380 млн. євро). 

Так званий “зелений” тариф в Україні є одним з найвищих в Європі. Зараз ДТЕК реалізовує ще один проект СЕС на 323 МВт, розташований у Дніпропетровській області, використовуючи модулі китайської фірми Risen.

*Компанію ДТЕК було створено в 2005 році для управління енергетичними активами групи System Capital Management Ріната Ахметова (SCM, Донецьк). Вона виконує функції стратегічного управління підприємствами групи, які складають вертикально інтегрований ланцюг видобутку та збагачення вугілля, виробництва та продажу електроенергії.

** Forbes оцінив багатство Ріната Ахметова у $ 6.4 мільярда. Він посів 272 місце в списку мільярдерів видання. Авторитетні українські джерела оцінюють його статки інакше — у $ 9,6 мільярда.  

У центрі уваги