12.06.2020
13:59

Афера Експрес

За часів президентства Віктора Януковича українські корупціонери діяли відкрито, цинічно й безкарно, а суми оборудок зашкалювали. Жертвою однієї з найгучніших тогочасних афер під назвою “Повітряний експрес” став не тільки обікрадений український бюджет, а й обдурені китайські партнери.

У 2010 році український уряд створив Державне агентство з інвестицій та управління національними проектами України (Укрнацпроект), яке очолив місцевий політик Владислав Каськів. Основним завданням Укрнацпроекту було забезпечення реалізації стратегічно важливих проектів, що гарантують технологічне оновлення та розвиток базових галузей реального сектору економіки України.

Фактично Укрнацпроект мав займатися пошуком партнерів і залученням інвестицій під амбітні ідеї, які держава Україна визначала як пріоритетні для свого розвитку. Досить перелічити хоча б деякі з них — будівництво на чорноморському узбережжі України «LNG-терміналу» з прийому 10 млрд м³ зрідженого газу, створення «чистого» джерела енергії — вітру і сонця у плановому обсязі 2000 МгВт встановленої потужності, будівництво сучасних комплексів з переробки твердих побутових відходів, програма забезпечення населення якісною питною водою, реалізація ініціативи Президента України щодо проведення зимових олімпійських ігор 2022 року в Карпатах тощо.

Керівник Укрнацпроекту Владислав КаськівОсобливе місце в цьому переліку займав проект створення швидкісного залізничного сполучення між столицею України Києвом та її головним аеропортом Бориспіль під назвою “Повітряний експрес”. Для цього 20 червня 2011 року в рамках візиту Голови КНР до України Ху Цзіньтао в Україну Укрнацпроект підписав кредитну угоду з фінансування реалізації проекту з Експортно-імпортним банком Китаю.

Китайці погодилися виділити українським партнерам кредит у сумі $ 372 млн. Технічне завдання включало низку інженерно-будівельних об’єктів, зокрема, будівництво залізничної колії, авіаційно-залізничного комплексу на станції Київ-Пасажирський, естакади, залізничного шляхопроводу та трансформаторної підстанції. За словами представників Укрнацпроект, генеральним підрядником робіт мала виступити China National Machinery Industry Complete Engineering Corporation. Журналісти не змогли знайти даних про компанію з такою назвою в Інтернеті. Найближчі за назвами - China National Machinery Industry Corporation (Sinomach), представлена на українському ринку, а також China National Complete Engineering Corporation (CMCTC).

У грудні 2011 року був забитий "срібний костиль" на шляху нової залізничної гілки. Експрес мали запустити під початок футбольного чемпіонату Євро-2012, який проходив в Україні та Польщі, однак початок будівництва постійно відкладався через сумніви китайської сторони. Натомість зростали витрати - 25 липня 2012 р. Укрнацпрект уклав угоду з Китайською корпорацією страхування експортних кредитів Sinosure на страхування кредиту вартістю $36,39 млн. (10% від вартості проекту).

Зрештою, Укрнацпроект отримав 50 млн. доларів кредитних коштів, які було банально розкрадено. Гроші зникли разом з керівником Укрнацпроекту Владиславом Каськівим.

У 2016-му Каськіва було оголошено в міжнародний розшук. У вересні 2016 року його затримали в Панамі. Місцевий суд обрав Каськіву запобіжний захід у вигляді застави на 600 тисяч доларів США. Панама відмовила Каськіву в наданні статусу політичного біженця, після чого його екстрадували в Україну. Згодом Каськів вийшов на свободу під заставу в сумі 160 тис. грн.

За даними слідства, унаслідок дій Каськіва та його спільників Україні було завдано збитків на суму 7 мільярдів 400 тисяч гривень. Зараз справа на розгляді Вищого антикорупційного суду України.

Китайська сторона отримала страхові виплати.

Проект “Повітряний експрес” було переформатовано у 2016 році. В 2018-му "Укрзалізниця" запустила до аеропорту "Бориспіль" залізничний експрес.
 

У центрі уваги