12.06.2020
13:21

Звіяні вітром

Україна переживає справжній бум “відновлювальної” енергетики. В країні стрімко зростає кількість “зелених” об'єктів, передусім сонячних та вітряних електростанцій. Причина — не лише світовий екологічний тренд, а й місцева специфіка — найвищий в Європі тариф на “зелену” енергію. Він дозволяє повернути вкладене і почати отримувати чистий прибуток вже за 3-4 роки.

Скористатися ситуацією намагаються всі — від дрібних споживачів до великих олігархів. Перші встановлюють кілька сонячних панелей на даху своєї хати, другі — будують величезні енергетичні парки. Інвестиції в об'єкти відновлювальної енергетики вже вимірюються мільярдами доларів. Серед тих, хто прагне отримати максимальний прибуток — виробники обладнання, зокрема китайські.

Наприкінці 2019 року норвезька компанія NBT AS, яка вже реалізувала кілька масштабних енергетичних проектів в Україні, підписала в Пекіні контракти з China Electric Power Equipment and Technology Co., Ltd. (CET), дочірньою компанією State Grid Corporation of China. Партнери спроектують, закуплять обладнання і збудують дві вітроелектростанції в Запорізькій області на південному сході України. "Зофія II" і "Зофія III" потужністю 300 МВт і 450 МВт стануть найбільшим наземним вітропарком в Європі.

"НІ incresing своєї присутності в Україні. Джерело: businesswire

Фінансуватимуть реалізацію проекту китайські банки — Industrial Commercial Bank of China (ICBC), Export-Import Bank of China (Exim Bank of China) і China Construction Bank (CCB). Сума кредиту складе 500 млн євро.

Норвезька компанія повідомила, що загальний обсяг інвестицій у вітропарк "Зофія" перевищить 1 млрд. євро, що становить приблизно 1% ВВП України.

На час будівництва Проект забезпечить понад 500 робочих місць, а після завершення зможе забезпечити енергією близько 340 тис. домівок, а роботою — 150-200 людей.

Jia Zhichiang, директор CET, заявив: “Оскільки Україна - учасник ініціативи “Один Пояс, Один Шлях”, ми раді, що ми можемо зайти в Україну завдяки цьому великому будівельному проекту. Завдяки нашим сильним сторонам у міжнародних енергетичних проектах, управлінні проектами, технологіях, будівництві ліній електропередач світового класу, включаючи високовольтні лінії електропередачі, ми гарантуємо безпрецедентну якість для успішного завершення будівництва вітроелектростанцій “Зофія”. Ми в захваті від виходу на український ринок і сподіваємося на нові проекти, такі як допомога уряду України з модернізацією мережевої інфраструктури та реалізацію нових сучасних енергетичних проектів”.

Посилена увага іноземних інвесторів до українського ринку альтернативної енергетики зрозуміла. У 2009 р. в Україні було запроваджено так званий “зелений” тариф. Це гарантована державою дотація за електроенергію, отриману з відновлювальних джерел енергії. Тариф прив'язаний до курсу євро і в рази перевищує ті, що діють для традиційних джерел енергії — в Україні це переважно АЕС, ТЕС та ГЕС. Він також є найвищим в Європі — наприклад, утричі більший за німецький. “Зелений” тариф діятиме діє до 2030 року. Держава зобов'язана в повному обсязі викуповувати “альтернативну” енергію.

У 2018 р. у законодавство внесли зміни. З 2020 року зелені тарифи для сонячних електростанцій від 5 МВт і ВЕС від 1 МВт розігруватимуться на аукціонах. Через це охочі закріпитися на ринку поспішають.

Розрекламований як стимул для розвитку альтернативних джерел енергії, “зелений” тариф завжди використовувався різними групами впливу — починаючи від соратника екс-президента Віктора Януковича Андрія Клюєва, який у 2009-му пролобіював відповідний український закон «Про альтернативні джерела енергії», до українського олігарха Ріната Ахметова, чиї компанії активно використовували податковими преференціями, щоб завозити в країну обладнання для СЕС і ВЕС.

Попри розумні плани уряду до 2050 р. довести відсоток енергії з відновлювальних джерел в енергобалансі країни до 70%, висока вартість “зеленої” енергії вже згубно впливає на енергосистему і енергетичний ринок України, а також переобтяжує бюджет. Виробивши лише 3% електроенергії в Україні, компанії, “альтернативники” в січні-вересні 2019 року отримали 9% грошей з ринку, поступово витісняючи дешевший продукт конкурентів з АЕС і провокуючи зростання ціни на електроенергію для споживачів.

У жовтні 2019 року під час свого прес-марафону Президент України Володимир Зеленський заявив про необхідність знизити “зелений” тариф. У відповідь великі “гравці” пропонують поступово знижувати тариф, але тільки для новозбудованих об'єктів.

Поки переговори тривають, апетити “зелених” виробників, а також їхніх партнерів та постачальників зростають. Україна посіла 5 місце в Європі за потужністю нових вітростанцій, встановлених у першій половині 2019 року - 262 Мвт.

У центрі уваги