COVID-19
В УКРАИНЕ
ЗАРАЗИЛОСЬ:
322879
ВЫЗДОРОВЕЛО:
134898
УМЕРЛО:
6043
ОДЕССКАЯ ОБЛАСТЬ
20557
НИКОЛАЕВСКАЯ ОБЛАСТЬ
6428
ХЕРСОНСКАЯ ОБЛАСТЬ
2844
18:28
1789
0
17.10.2018

Експерти розповіли, скільки податків та за що сплачують жителі Миколаївської області

Цього року жителі Миколаївської області сплатять 26,1 млрд грн податків, а це приблизно 6,9 грн за годину з кожного працюючого мешканця області. «Безоплатна» освіта обійдеться пересічному миколаївцю в 6,4 тис. грн за рік, а за чиновницький апарат країни він заплатить 2,5 тис. грн. Соціологічне дослідження показує, що у Південному регіоні, до якого входить Миколаївська область, найменша кількість громадян вважають, що держава надає їм певні послуги безкоштовно. Проте на питання скільки саме податків вони сплачують та на які послуги вони розподіляються практично всі українці не можуть дати правильної відповіді.

Громадська організація «Центр соціально-економічних досліджень – CASE Україна» провела експертне дослідження, що дає відповідь на питання «Яка ціна держави для громадян?». Велика частина українців переконані, що їхні потреби (освіту, медицину, безпеку, пенсії тощо) держава забезпечує безкоштовно з певних міфічних «державних коштів». Однак насправді всі ці напрями фінансуються податками, які сплачують самі громадяни. Якби не податки громадян, то не існувало б практично 3/4 бюджетних надходжень.

 

Перед тим, як виплатити зарплатню роботодавець сплачує за працівника податок на доходи фізичних осіб і єдиний соціальний внесок, але ж ці гроші йдуть з того, що заробив громадянин. Потім пересічний українець сплачує податки в магазині за придбані товари, а це податок на додану вартість, акцизи та імпортне мито. Сукупно ці всі податки і формують 73% центрального і місцевих бюджетів, якими розпоряджаються чиновники та перерозподіляють їх на послуги з освіти, медицини, пенсійного забезпечення і т.д.», – говорить Микола Малуха, експерт Центру соціально-економічних досліджень «CASE Україна».

 

Згідно з експертним дослідженням, середньостатистичний працюючий мешканець Миколаївської області має середню «чисту» зарплатню 6 620 грн на місяць, що дорівнює 79,4 тис. грн на рік. До того як отримати цю суму на руки він сплачує ЄСВ (єдиний соціальний внесок), ПДФО (податок на доходи фізичних осіб) та військовий збір. Потім у вартості придбаних товарів та послуг вже зі своєї “чистої” зарплатні миколаївець сплачує ПДВ (податок на додану вартість), ввізне мито та акцизи. Тобто середньостатистичний мешканець Миколаївської області за 2018 рік сплатить 60,3 тис. грн податків, і отримає чистого доходу 60,1 тис. грн.

З метою зробити тему податків простою та цікавою для громадян, дати можливість кожному досконально розібратися, куди йдуть його податки експертами Центру соціально-економічних досліджень «CASE Україна» було створено сайт «Ціна держави» (cost.ua). Ввівши розмір своєї заробітної плати кожен може побачити скільки податків він сплатить державі за рік і яким чином ці гроші буде перерозподілено по різним видаткам. Ресурс дає можливість озброїти людей аргументами та знаннями для боротьби з казнокрадами та корупціонерами.

 

Гроші до бюджету сплачуються за послуги, які постійно має надавати держава. Основною статтею видатків українського платника податків довгий час залишається утримання пенсіонерів. У 2018 році середньостатистичному жителю Миколаєва та області утримання пенсіонерів обійдеться в 26,2 тис. грн, або 43% від сплачених податків. «Безоплатна» освіта обійдеться в 6,4 тис. грн за рік, а «безоплатна» медицина в середньому обійдеться миколаївцю в 3,5 тис. грн/рік, що трохи менше ніж витрати на відсотки сплачені за державними запозиченнями (3,9 тис. грн).

 

На жаль, не всі усвідомлюють, що за ці послуги від держави громадяни вже заплатили своїми податками, 27% українців вважають, що держава надає певні послуги безкоштовно. Та навіть якщо люди це розуміють, у більшості громадяни не орієнтуються який відсоток свого заробітку вони віддають на податки та за що саме вони платять державі. Згідно соціологічного опитування близько половини населення вважають, що основна частина податків йде на покриття відсотків за запозиченнями та на оборону (27% та 20% відповідно). Хоча на ці видатки йде всього 11% від сплачених податків», – підкреслює Микола Малуха, експерт Центру соціально-економічних досліджень «CASE Україна».

 

У той же час це соціологічне дослідження, проведене компанією GfK на замовлення Pact (див. Довідку), показало, що 20% мешканців Південного регіону, до якого входить Миколаївська область, вважають, що держава надає їм певні послуги безкоштовно. Це найкращий показник по Україні. Так, наприклад, у Північному регіоні так вважають 22% мешканців, у Східному – 25%, у Центральному – трохи менше 28%, а найгірший результат має Західний регіон з показником у 30%. Цікаво, що столиця поставила антирекорд. Майже 40% киян вважають, що держава надає їм певні послуги безкоштовно.

 

Окрім того, що громадяни мають усвідомлювати відсутність безкоштовних державних послуг, вони повинні розуміти, що корупціонери, які крадуть гроші з бюджету, залазять у власні гаманці українців. Немає якоїсь купи грошей, яка називається бюджетом, є гроші громадян, які вони сплачують через податки, – підкреслює голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін. – І чим більше грошей корупція «з’їдає», тим гіршими стають державні послуги. Щоб уявити розміри корупції у масштабах Миколаївської області наведу тільки один приклад. Відповідно до кримінального провадження НАБУ №52017000000000348, всього за дві поставки зерна за корупційною схемою державі було завдано збитків на суму 1,514 млрд грн, а це 9 місячних бюджетів Миколаївської області на медицину, або податки 25 120 миколаївців за цілий рік».

 

Для того, щоб наочно показати громадянам, яка частина держбюджету складається з їхніх податків, а також пояснити, які «сервіси» надає держава на ці кошти (медицина, освіта, пенсійне забезпечення тощо) і як на якість цих послуг впливає корупційна складова, ГО «Центр протидії корупції» та ГО «Центр соціально-економічних досліджень – CASE Україна» започаткували всеукраїнську просвітницьку акцію «Ціна держави».

 

У рамках акції в 15 обласних центрах і містах обласного підпорядкування планується проведення інформаційних заходів та тематичних виставок. У Миколаєві у день прес-конференції на вулиці Соборній активісти змонтували два куба (2х2х2 м), на яких, за допомогою інфографіки, пояснюється як наповнюється держбюджет та розподіляються податки миколаївців. Окрім загальної інформації про податки, одна зі сторін містить інформацію про корупційну справу, яку розслідує НАБУ і те, як масштаби вкрадених грошей співвідносяться із податками миколаївців. На другому кубі вказані дані безпосередньо по Миколаївській області, що базуються на середній заробітній платі та видатках області. Для того, щоб відвідувачі експозиції змогли уявити, скільки податків вони сплачують і як у грошовому вимірі виглядає корупція, на виставці було встановлено п’ять мішків з грошима з відповідним описом. Також протягом дня працював інформаційний намет з активістами, які пропонували перехожим порахувати через сайт cost.ua скільки вони сплачують податків відповідно до їх заробітної плати та на які послуги держави розподіляються ці кошти.

 

Презентація експертного дослідження проводиться в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.

 

Довідка

Соціологічне дослідження «Опитування громадської думки щодо оцінки змін в обізнаності громадян щодо громадських організацій та їхньої діяльності» було проведено компанією GfK по всій території України (окрім АР Крим та непідконтрольних територій Донецької та Луганської областей) на замовлення Pact. Всього було опитано 2134 респонденти.

Обсуждение

Please enter the letters as they are shown in the image above.
Letters are not case-sensitive.