16:59
3450
0
13.07.2015

Клоака

ДОЗ. Державне оборонне замовлення. Це – те, що українська армія замовляє для своїх потреб. Деталі ДОЗу не розголошуються, бо в умовах війни на нього накладено гриф суворої секретності. Левову частку ДОЗу Міноборони віддає Державному Концерну «Укроборонпром». Його керівництво постійно розповідає про свої успіхи у виконанні і перевиконанні ДОЗу. Куди насправді йдуть гроші державного оборонного замовлення, дізнавалося «Слідство.Інфо».

Ось такого типу обладнання, призначене для передачі даних, збирають у науково-технічному комплексі «Імпульс». Він входить до складу «Укроборонпрому» і є підприємством з позначкою «таємне».

«В зоне проведения АТО ситуация со связью плачевная, потому что радиостанции не используются, телефоны мобильные запрещены использование вообще. +02.14 Наша техника в состоянии передать информацию по любому каналу связи, существующему в природе – как спутники, наземные, тропосфера, GSM-каналы, Интернет, коммутированные каналы», - каже заступник генерального директора НТК «ІМПУЛЬС» Геннадій Куценко.

b622b6a-kloaka-screen-3.jpg

Торік Державне Оборонне Замовлення на поставку кількох десятків таких спецапаратів зірвалося – через завищену вартість виробів. Міноборони звинуватило у цьому тодішнього керівника «Імпульсу» Андрія Шпарука. Він каже:

- Я не міг зірвати те,що не існує в природі. По-перше, Міністерство оборони мені не подало проект державного контракту, встановленого відповідно до законодавства України, на підписання. Замість цього вони давали «отпіски», папірці та іншу документацію.

У грудні Шпарука звільняють. Нового гендиректора «Імпульсу» обирають на так званому відкритому конкурсі у присутності заступника Генерального Директора «Укроборонпрому» Сергія Пінькаса. Геннадій Куценко описує конкурс так:

- Наш конкурс был абсолютной фикцией. Были три кандидатуры – моя, нашего заместителя по производству и откуда-то был взят Погребняк. Была собрана комиссия в полном сборе, три кандидата и было озвучено Сергеем Пинькасом, что комиссия считает, что Погребняк должен быть назначен на наш завод генеральным директором.

deb132d-kloaka-screen-4.jpg

Олег Погребняк – людина небідна. Каже, що гроші до приходу на «Імпульс» заробив як керівник компанії, що продавала контракти на підключення та телефонні поповнення рахунків мобільного оператора.

- Одно из видов, что я понимал, чем я могу помочь, что свои знания могу привнести в оборонную промишленность. То есть подошел в «Укроборонпром» - переговорил.

- Конкретно до кого ви підійшли, прізвище?

- Ну, смотрите, у нас и завод секретный, и есть некоторая информация.

0e61a4c-kloaka-screen-5.jpg

25 грудня новопризначений гендиректор «Імпульсу» Олег Погребняк укладає з компанією «Глобалтрейд груп»договір на постачання восьми захищених планшетних комп’ютерів на суму 840 тисяч гривень – з грошей, які не було освоєно в рамках ДОЗу.3a3a6a3-kloaka-screen-6.jpg

І вже 31 грудня підписує акт прийомки цих приладів. У травні СБУ і Військова Прокуратура порушують щодо Погребняка кримінальні провадження, бо не виявляють планшетних комп’ютерів на «Імпульсі». Відразу після цього юрист підприємства Борис Калініченко заявляє у Дарницький райвідділ міліції про крадіжку планшетів.

- На основании чего вы утверждаете, что планшеты украли?

- На основании того, что мы обнаружили их недостачу по результатам инвентаризации.

- А вы их физически видели или нет?

- Директор видел.

- Вони прийшли фізично?

- Увидев восемь коробок, я понял, что они уже пришли, да, вопросов никаких нету.

У магазині побутової хімії працює товарознавцем директор компанії «Глобалтрейд груп» Наталя Головань, яка нібито підписувала договір з Олегом Погребняком на постачання восьми планшетів. Каже, що на «Імпульсі» жодного разу не була, а компанію погодилась зареєструвати на себе минулого літа за кількасот гривень.

- Чоловік на ім’я Олександр запропонував відкрити магазин в місті Вишгороді продуктовий за певну суму грошей. За 600 гривень. Ну, я погодилась. Сказав, що це на неділю-дві і все закривається, все, нічого страшного, не переживайте

7e68688-kloaka-screen-7.jpg

У лютому Олег Погребняк підписує Державне Оборонне Замовлення 2015 року. За півсотні різних комплексів передачі даних «Імпульс» має отримати понад тридцять мільйонів гривень. У квітні Міністерство Оборони України переказує вісімдесят відсотків коштів для закупівлі необхідних комплектуючих.

d7c5589-kloaka-screen-8.jpg

Перші шістнадцять з половиною мільйонів гривень ДОЗу від «Імпульсу» отримує ТОВ «Сучасне спеціалізоване обладнання та технології», або ССОТ. Основний КВЕД компанії – посередництво у торгівлі машинами, промисловим устаткуванням, суднАми та літаками. Колишній заступник Генерального Директора «Укроборонпрому» Максим Глущенко у себе на сторінці в соціальній мережі називає ССОТ фірмочкою, підконтрольною Міністерству Оборони України.b2d7c7f-kloaka-screen-9.jpg

- Частная компания, которая, собственно говоря на которую аккумулируются деньги

- Тобто, вона виступає просто, як посередник, вона є пустишкою?

- Абсолютно верно.

Оскільки за умовами договору ССОТ має поставити комплектуючі впродовж сімдесяти днів, а термін уже добігає кінця, ми їдемо до керівництва компанії з’ясувати, чи товар уже в Україні. Директора Валерія Ружановського на місці немає. Згодом він відмовиться відповідати на наші запитання.

- Ваша компанія отримала дуже великі гроші з Імпульсом?

- А що таке дуже великі гроші?

- Це понад 15 мільйонів, 16 з половиною за документами.

- Ну, і шо?

- Ми хочемо спитатися, коли товар буде поставлений?

- Ну в вас же бумаги є, читайте.

«С ССОТом часть продукции уже пришла», - стверджує Погребняк.

- Можете нам показати?

- Думаю, что нет, надо поинтересоваться, но, думаю, что нет, у нас же закрытое.

- Часть продукции яка?

- Ну вы задаете вопрос. У нас за это ответственный другой человек, да. На складе, э, на заводе. Я знаю точно, что часть продукции уже пришла.

0f0f8a3-kloaka-screen-10.jpg

Після ССОТу Олег Погребняк без жодного контракту перераховує більше мільйона гривень ще одній компанії – «Едіфейс». Вона має зробити ремонт покрівлі і ремонт кондиціонерів «Імпульсу», поставити репітер, супутниковий модем та - увага! - тисячу двісті літрів індустріальної олії. Те, що гроші відправили віртуальній компанії, ми зрозуміли після того, як побачили ось таку рекламу на місці реєстрації «Едіфейсу».

3a0c251-kloaka-screen-11.jpg

- Я дал команду, чтоб мы потребовали деньги назад с Эдифейса. То есть, мы им написали официальную заяву, чтобы они вернули все деньги назад.

У перерахуванні майже двох мільйонів гривень на відверті фірми-прокладки «Глобалтрейд груп» та «Едіфейс» Олег Погребняк звинувачує свого зама Геннадія Куценка. Каже, ці компанії належать йому, а він підставляє директора, щоб зайняти його крісло. Геннадій Куценко довгий час був заступником у свого батька – екс-директора «Імпульса».

5f85e11-kloaka-screen-12.jpg

«Геннадий Куценко очень хочет сохранить здесь семейный клан, который здесь был, долго, долго на этом заводе существовал», - каже Погребняк.

«Слідство.Інфо» вже не вперше порушує питання відвертого розбазарювання коштів «Укрборонопромом». Адже в центральному офісі державного концерну є ціла служба безпеки та фінансовий департамент, чиє завдання - контролювати та погоджувати усі договори й рахунки. Перший заступник генерального директора ДК «Укроборонпром» Сергій Пінькас коментувати ситуацію телефоном відмовляється.

- Любомир, мы с вами уже неоднократно общались. Если у вас есть вопросы, мы с удовольствием на них ответим, если вы нам пришлете их в письменном виде.

- Так ж ви є керівником «Укроборонпрому». Це усне звернення до вас, Сергій Володимирович.

- Любомир, вы тратите мое время.

944173c-kloaka-screen-13.jpg

Та цього разу розслідування привело нас не тільки в Укроборонпром, але й до його замовника – Міністерства оборони України. Нам вдалося зрозуміти, як тут роблять гроші на ДОЗі - Державному оборонному замовленні.

faad01b-kloaka-screen-14.jpg

Перед переказом грошей на підприємство «Укроборонпрому» складається так званий протокол погодження орієнтовної ціни, який є підставою для укладаня договору Державного Оборонного Замовлення. Щоб затвердити загальну вартість ДОЗу, директор підприємства ДК «Укроборонпрому» має узгодити всі ціни та орієнтовних постачальників з Департаментом озброєння та військової техніки Міноборони. Це підтверджує представник Департаменту Павло Каїка.

- На етапі погодження орієнтовної ціни ми вимагаємо якесь джерело ціни – це може бути вебсайт якогось підприємства, це може бути рахунок від підприємства, це може бути ще якийсь попередній договір.

27ec351-kloaka-screen-15.jpg

Кілька наших джерел повідомили, що корупційна складова закладається вже на етапі погодження ДОЗу з департаментом озброєння та військової техніки Міноборони. Це підтверджує і звернення екс-керівника «Імпульсу» Андрія Шпарука до екс-міністра оборони України Валерія Гелетея у вересні 2014-го щодо виконання ДОЗу.

«Уповноваженим Вами представником державного оборонного замовлення направлені матеріали… Матеріали за своєю сутністю мають ознаки корупції і при підписанні яких створюються умлви для вимагання хабаря».

71371cc-kloaka-screen-16.jpg

У департаменті за ДОЗ нібито вимагають відсоток від загальної суми перерахування. Нам розповіли, що, скажімо, по «Імпульсу» він становить шість відсотків, а на бронетанкових заводах ставка доходить до 14. Керівник Департаменту Олександр Ясинський категорично це заперечує.

- Приведите мне этого директора, и я посмотрю ему в глаза. И тут же отправлю его в прокуратуру, с тем чтобы он не клеветал на департамент.

0133bea-doz.jpg

Факт той, що коли гроші потрапляють на рахунки підприємств «Укроборонпрому», їхнє розбазарювання – справа техніки. Система контролю за тим, куди насправді йдуть гроші ДОЗу, не працює. Чому? Це питання вже риторичне. Утім, ми поставили його Президенту України Петру Порошенку.c769a1a-kloaka-screen-18.jpg

- Чи відомі вам факти корупції в «Укроборонпромі»?

- Ні, невідомі, але якщо вони є, то я думаю, що вони мають бути розслідувані слідчим органом. У нас зон, вільних від корупції немає.

Обсуждение

Please enter the letters as they are shown in the image above.
Letters are not case-sensitive.